Filistin kabinesi onay bekliyor

Filistin`de Başbakanlık görevine getirilen İsmail Haniye, pazar günü yeni kabine listesini FÖY Lideri Mahmud Abbas`a sundu. Şimdi Abbas`ın cevabı bekleniyor

Toplum
9 Ocak 2008 Çarşamba
İsmail Haniye yaptığı açıklamada, kabine üyelerinin isimlerini Mahmud Abbas teslim ettiğini söyledi. Bu kabinede Hamas dışında hiç bir partiden temsilci bulunmuyor. Haniye, Abbas’ın bütün isimleri incelediğini ve Filistin yasama meclisini güven oyu için toplamayı kararlaştırdıklarını söyledi. Haniye toplantıyı olumlu ve sıcak olarak tanımlarken, bu yeni kabinenin anayasal istikrar getireceğini savundu.
Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Haniye, Abbas’ın kabine listesindeki isimleri tek tek inceleyeceğini ve kabine programına bakacağını söylediğini belirtti. Haniye listesindeki tüm bakanların ismini açıklamaktan kaçınırken, Mahmud Zahar’ın dış işleri, Said Siam’ın da iç işleri bakanı olacağını doğruladı. Haniye kabinede 24 bakanın görev alacağını ve bunlardan 14’ünün Batı Şeriadan geleceğini söyledi. Haniye kurduğu kabinede bir kadın, bir hiristiyan ve bir çok profesör ve teknokratın bulunduğunu ve bu kabineden çok umutlu olduğunu sözlerine ekledi.
Mahmud Abbas Haniye ile görüşme sonrası yaptığı açıklamada listeyi inceleyeceğini ve bir kaç gün içinde Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) yürütücü konseyini toplayıp konsey üylerini bu konuda bilgilendiriceğini söyledi. Abbas daha sonra parlamentoyu toplayıp bir güven oylaması yapacaklarını ve hiç kolay bir iş yapmadıklarını ve Allah’ın onlara yardım etmesini umduğunu söyledi.
Hamas sözcüsü Salih Bardavi, Hamas’ın diğer fraksyonları da kabine listesine eklemek için siyasi programlarında bazı değişiklikler yaptığını fakat bu durumun Hamas’ın siyasi programlarını değiştireceği anlamına gelmediğini söyledi. Kabinede dış ve iç işleri bakanları dışında başka isimler de belli oldu,  Ömer Abdül Rezak yeni finans bakanı olurken, Nasser Eddin Şaer Haniye’nin yardımcısı oldu.
FÖY’de  Hamas’a karşı sesler çıkmaya devam ediyor. Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nabil Ebu Ridanieh Hamas’ın bu siyasi programın Filistinlilerin uluslararası camiada daha da izole olmasını sağlayacağını söyledi.