Hanuka Bayramının ilk gecesi tek yürek olduk!

5781 yılının Hanuka Bayramını idrak ettiğimiz ilk mum gecesi, Ortaköy Ets Ahayim Sinagogunun ev sahipliğinde, Türk Yahudi Toplumu sinagogları ile dernekleri görüntülü olarak kendi çatıları altından ve yahidlerimizin de evlerinden katılımı ile tarihin sayfalarına iz bırakacak bir kutlamayı gerçekleşti.

Toplum
16 Aralık 2020 Çarşamba

Rakel Meşulam

Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva’ya, Türk Yahudi Toplumu (TYT) Eşbaşkanları İshak İbrahimzadeh ve Erol Kohen’e, Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu Vakfı Başkanı Alber Elvaşvili ile yönetim kuruluna, toplumumuzun kurum ve derneklerinin başkanlarına teşekkür ederiz. Verdikleri destekle pandemi nedeniyle geçmekte olduğumuz bu zorlu süreçte yalnız olmadığımızı ve kocaman bir ailenin bireyleri olduğumuzu tekrar bizlere hatırlattılar.

Canlı yayın akışı buzun üzerine yazı yazmaya benzer. Yayının co-hostları Albert Kanitler, Rober Hayim, Yusuf Pitelon ve Leyla Haleva’ya, dini vecibelerimiz gereği mum yakma ritüelini canlı olarak gerçekleştirebilmemiz adına sinagoglara giderek törene katılan kardeşlerimiz Hazan İzzet Barokas, Rina Muraben’e, sesi ile renk katan İzmir cemaatinden Linet Şaul, İsrail’den Cozi Geron, Moşe Kohen, Jaman Grubuna ve Pixus’a teşekkürler. Bu geceyi unutulmaz kılan ve eşsiz bir anıya dönüştüren kahramanlar oldunuz.

Adana - Ankara - Antakya - Antep - Bursa - Çanakkale - Edirne - İzmir - Kırklareli’nin canlı katılımı kutlamayı ateşledi ve büyük bir coşkuya dönüştürdü.

Ev sahibi İstanbul'dan Ulus Özel Musevi Okulları, Alef gençleri, Göztepe Kültür Derneği, Talmud Tora, Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu, Heybeliada ve Burgazada Sinagogları, Balat Ahrida ve Balat İştipol Sinagogları, Caddebostan Sinagogu, Aşkenaz Sinagogu, Hasköy Abura ve Hasköy Maalem Sinagogları, İtalyan Sinagogu, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogu, Sirkeci Sinagogu, Kemerburgaz Şaar Aşamayim Sinagogu, Şişli Bet İsrael Sinagogu, Or Yom, Yad, Mişne Tora Öğrencileri Yardım Derneği, Fakirleri Koruma Derneği, Şalom Gazetesi, 500. Yıl Vakfı Müzesi, Or Ahayim ve Balıklı Rum Hastanesi, Neve Şalom Sinagogu kutlamaya canlı katılarak paylaşılan heyecanı büyük ölçüde arttırdı.

Hanuka mucizesinin büyüklüğü tek bir mum ışığının milyonlarca başka mumu ateşleyebilme yeteneğinde saklıdır. Hanuka kelimesi ‘adamak’ anlamına gelir.  Dokunaklı konuşmasında,  bayramın herkes için kendi içindeki kandili açığa çıkarmak ve onu diğer kandillere eklemekle yükümlü olduğunu ifade eden Hahan Akaali Rav Naftali Haleva, sözlerini bayramın temsil ettiği sekiz temel duyguya vurgu yaparak noktaladı: Zafer, ışık, vazgeçme, cesaret, mucize, bağlan, inanç, umut! Bütün varlığını, deneyimini ve coşkusunu bu organizasyonu gerçekleştirebilmeye adayan Rav Naftali Haleva’ya, bizleri Hanuka Işığının altında toplayarak belirsizlikte bile mutlu olmamıza vesile olduğu için teşekkür ederiz.

Hanuka mucizesinin yaşamlarımızda aydınlık bir dönemin başlangıcı olmasını, Hanuka ışıklarının sağlık, huzur ve mutlulukla evlerimizin kutsanmasına vesile olmasını dileyen Hahambaşı Rav İsak Haleva, Eşbaşkan İshak İbrahimzadeh ve tüm konuşmacılara teşekkür ederiz. Bu bayramda dileğimiz, bu temennilerinin gerçek olması umut ve beklentileri ile daha nice etkinliklerde yeniden tek yürek olabilmek…