Biden´ın dışişleri bakanı Anthony Blinken

ABD´nin yeni seçilen başkanı Biden, uzun bir süre dışişlerinde danışmanlık yapan Anthony Blinken´ı, dışişleri bakanı olarak atamaya hazırlanıyor. Biden´ın kabinesinde Yahudi asıllı başka isimler de dikkat çekiyor.

Dünya
24 Kasım 2020 Salı

Biden’ın Beyaz Saray Genel Sekreteri olarak seçtiği Ron Klain, önümüzdeki günlerde yeni kabinede yer alacak bakanların isimlerinin açıklanacağını duyurdu. Klain, Trump yönetiminin koyduğu engellere rağmen önümüzdeki ocak ayında pandemi şartlarına uygun olarak gerçekleşecek yemin töreni için hazırlık yaptıklarını da belirtti.

Bloomberg’e göre Biden, dışişleri bakanı olarak Obama döneminde Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Anthony Blinken’ı aday gösterdi. Blinken Obama hükümetinde dışişleri bakan yardımcısı olarak da görev almıştı. Yahudi ve bir Holokost Kurtulanının üvey oğlu olan Blinken gelecek yönetimin İsrail’in güvenliği konusundaki hassasiyetinin altını çizdi. İsrail’in askeri gücü açısından Birleşik Arap Emirliklerine ağır silah satma anlaşmasını gözden geçireceklerini dile getirdi.
Blinken daha önceleri verdiği demeçte, Biden için, “Başkan yardımcısının uzun politik yaşamında İsrail’i desteklemesinin ve güvenliğinin sağlanmasının temeli Holokost’tan alınan derslerdir” demişti.

İsrail’in Washington eski Büyükelçisi Michael Oren de bu sözleri onaylarken Biden’ın İsrail’in gerçek dostu olduğunu dile getirdi. Filistin kökenli Kongre Üyesi Rashida Tlaib’in bu habere cevabı Biden’ın onun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ve politikalarını eleştirmesini engellememesini ümit ettiği şeklinde oldu.

Blinken'ın göreve başlayabilmesi için Senato'nun onayı gerekiyor.