İsrailli bilim adamları mükemmel kemoterapi ile kansere çare arıyor

İsrailli bilim adamları yeni tarz kemoterapi ile, kanser DNA´sını yok etmek için genetik şifreleri düzenliyor.

Dünya
20 Kasım 2020 Cuma

Tel Aviv Üniversitesi Hücre Araştırma ve İmmünoloji ekibi, kanserli hücreleri belirlemek ve ortadan kaldırmak için "mikroskobik makas" kullanıyor ve farelerdeki kanserli hücreleri kesin çözümle yok ettiklerini belirtiyor. Mikroskobik makas sadece etkilenen hücreleri hedef almak için kullanılıyor ve etrafındaki her şeyi sağlam bırakıyor.

Tel Aviv Üniversitesi'nden kanser uzmanı Prof. Dan Peer, "DNA'yı keserek çalışan bu genetik düzenleme sisteminin bir hayvandaki kanseri tedavi etmek için kullanılabilecek dünyadaki ilk çalışma olduğunu, ayrıca hiçbir yan etkisi bulunmadığını’’ belirtti. ‘‘Bu şekilde tedavi edilen bir kanser hücresinin bir daha asla aktif olmayacağına inandıklarını, bu teknolojinin kanser hastalarının yaşam beklentisini uzatabileceğini ve hastalığı iyileştirebileceğini" ifade etti.

Peer bu tedaviye ‘mükemmel kemoterapi’ adını verdi ve tüm vücuda uygulanabilen yeni tedavinin kanser hastaları için eski kemoterapiye göre daha yararlı olacağını belirtti. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerin iyi sonuçlandığı belirtilirken, testlerin 2 yıl içerisinde insanlar üzerinde deneneceği açıklandı.