Bahreyn Dışişleri Bakanı: İsrail-Bahreyn ilişkileri tüm Ortadoğu için barışa giden yolu açacak

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı El-Zayani ile Kudüs´te yaptığı üçlü görüşmede, normalleşme anlaşmalarının İran gibi kötü niyetli devletlerin bölgedeki nüfuslarını azaltacağını ve giderek daha izole hale getireceğini belirtti.

Dünya
19 Kasım 2020 Perşembe

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşhid El-Zayani Kudüs'te düzenlenen ve İbrahim Anlaşması'nı ilerletmeyi amaçlayan tören öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmalarının Ortadoğu'da barış ve dini özgürlük için bir zafer olduğunu belirtti.

Pompeo, "Bu anlaşmalar tüm dünya için önemli, dünyayı dolaşırken hiç beklemediğiniz ülkeler Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail'in birlikte yapacakları çalışmalardan dolayı memnun olduklarını ifade ettiler. Bu anlaşmalar ticaret ve ekonomik kalkınma için harika fırsatlar yaratacak. Ayrıca dini özgürlüğü de arttıracak. Müslümanlar, Abu Dabi ve Manama'dan yapılacak yeni uçuşlar sayesinde Mescid-i Aksa'da daha kolay namaz kılabilecekler. Bu anlaşmalar da İran gibi kötü niyetli devletlerin bölgede etkilerini azaltacak ve böylece her zamankinden daha izole olacaklar.’’ Pompeo, normalleşme anlaşmalarının Ortadoğu'nun geleceği, barış, güvenlik ve refah için ortak bir çalışma olduğunu’’ sözlerine ekledi.

El-Zayani, "Toplantılar boyunca, hedeflediğimiz İsrail-Bahreyn ilişkileri tüm Ortadoğu için barışa giden yolu açacak. Ticaret, yatırım, girişimcilik, turizm, bankacılık, sağlık, eğitim, iletişim, teknoloji ve inovasyon gibi alanlara odaklanmayı hedefliyoruz" dedi.

Netanyahu konuşmasında, "Altı haftada üç barış anlaşması yapıldı. Bundan daha iyisinin olacağını sanmıyorum. Bu, Bahreyn’in İsrail Devleti'ne yaptığı ilk resmi bakanlık ziyaretiydi. İki ülke arasındaki ve bölgedeki barış yolunda önemli ilerlemeler kaydedildi. İsrail ve Bahreyn arasındaki anlaşma barış, karşılıklı takdir ve ortak çıkarlar üzerine kuruldu. Her iki devlet için de son derece güçlü bir ekonomi ve barış ortamı sağlayacağız’’ ifadelerinde bulundu.