İsrail’de sokağa çıkma yasağı kararı bakanı istifa ettirdi

İsrail, yaklaşan Yahudi bayramları ve kutsal günlerde COVID-19 salgınının daha fazla yayılmaması için sokağa çıkma yasağı ilan etti. Karar, ultra-Ortodoks inançlı İmar ve İskan Bakanı Yaakov Litzman’ı istifa ettirdi.

Dünya
14 Eylül 2020 Pazartesi

Litzman istifa gerekçesinde hükümeti suçladı ve gereken tedbirlerin zamanında alınmadığı için bugünlere geldiklerini belirtti.

Daha evvel sağlık bakanlığı görevinde olan Litzman, son günlerde yaptığı açıklamalarında, artan vaka sayıları yüzünden bayram boyunca getirilecek bir sokağa çıkma yasağı kararı ertesinde istifa edeceğini belirtmiş, hükümeti tehdit etmişti.Litzman tehdidinde, United Torah Judaism Partisinin İsrail’de halihazırda kırılgan olan koalisyonundan çekilebileceğini de belirtmişti.

Litzman, İsrail’de COVID salgını ile savaş için özel olarak atanan Bakan Ronni Gamzu’yu suçlamış, tedbirlerin neden yaz sezonunda alınmadığını sormuş, salgının bu yüzden arttığını belirtmişti. Litzman sadece bayram ve özel günlerde sinagoga giden on binlerce Yahudi’nin şimdi sinagoglarda dua edemeyeceğini belirtmişti.