İsrail hastanesi BAE’de araştırma merkezi açacak

İsrail-BAE anlaşmasının resmi imza törenine günler kala, Arap yatırımcılar İsrailli ortaklar bulmakta hiç zaman kaybetmiyor. İsrail’in en büyük tıp merkezlerinden Şeba Hastanesi, BAE’nin yatırımcı şirketi APEX ile körfez ülkesinde tıp alanında yatırımlar yapmak için anlaşma imzaladı.

Dünya
11 Eylül 2020 Cuma

Yapılacak yatırımlar öncelikle COVID-19 ile savaş başta olmak üzere, tıp okulları, ileri medikal araştırmalar, simülasyon projeleri ve tıp turizmi üzerine olacak.

Şeba Hastanesi Başkanı Prof. Yitzak Kreiss konu hakkında basına şunları belirtti: “Bu yatırım BAE’de tıp alanında büyük gelişmelere yol açacak. Bölgede barışın liderliğini üstlenecek BAE ile İsrail’in birlikte yapacakları yatırımların olumlu sonuçları hayal bile edemeyeceğimiz kadar bölgenin dinamiklerini değiştirecek nitelikte.”

ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da barış anlaşmasının ilk olumlu sonuçlarının tıp ve sağlık alanında olmasının bölge için büyük bir adım olduğunu belirtti  sözlerine ve şöyle devam etti: “İbrahim Anlaşması(*) daha şimdiden Ortadoğu’yu daha güvenli ve refah içinde bir yer yapmak için yolu açtı.” 

(*)BAE ile İsrail arasında ABD’nin girişimi ile yapılan anlaşmaya İngilizce “The Abraham Accord” adı verildi. Yahudilikte Avram Avinu, Müslüman inancında İbrahim Peygamber olarak geçen bilge tüm Arap ve Yahudilerin atası olarak biliniyor.