Resmi imza 15 Eylül’de

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında varılan anlaşmanın resmi imza töreninin 15 Eylül´de Beyaz Saray´da yapılacağı açıklandı.

Dünya
10 Eylül 2020 Perşembe

İsrail ile BAE arasındaki ‘ilişkilerin normalleşmesi’ anlaşmasının imza töreninin 15 Eylül'de ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahipliğinde Beyaz Saray'da yapılacağı belirtildi.

İmza töreninde BAE heyetinin başında Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in kardeşi Abdullah bin Zayid Al Nahyan'ın olacağı açıklandı. BAE'nin resmi ajansı, Dışişleri Bakanı bin Zayid'in Donald Trump'ın daveti üzerine 15 Eylül'de Washington'da anlaşmayı imzalamak için gelecek üst düzey yetkililerden oluşan resmi heyete katılacağını duyurdu.

İsrail heyetinin başında Başbakan Binyamin Netanyahu'nun olması bekleniyor. Netanyahu, salı akşamı resmi hesabından Arapça paylaştığı bir tweet’te, "Başkan Trump'ın daveti üzerine gelecek hafta Washington'a İsrail ile BAE arasında bir barış anlaşması kurmak için Beyaz Saray'daki tarihi törene katılmaktan onur duyuyorum" dedi.

Diğer taraftan dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşen Arap Birliği toplantısında İsrail ile BAE arasındaki normalleşmenin kınanmadığı, iki devletli çözüme ve barış için toprak esasına bağlayan 2002 Arap Girişimi'ne bağlı kalmanın gerekliliğine vurgu yapılacak bir sonuç bildirgesi çıkmasında ittifak sağlandı.

Toplantısı öncesinde Filistin Yönetimi, anlaşmasını kınayan bir karar taslağı hazırladı ancak bazı ülkeler bu taslağı reddetti. Filistin Dışişleri Bakanı, toplantıda "Biz İsrail ile BAE arasındaki anlaşmayı reddediyoruz ve sizin de kabul etmemenizi istiyoruz" demişti.