“Haydi, gel Eran Zahavi”

Geçtiğimiz hafta boyunca İsrail basınında sık sık yer alan isimlerden biri ünlü futbolcu Eran Zahavi idi.

Elda SASUN Spor
7 Eylül 2020 Pazartesi

Adı Türkiye ve Fenerbahçe ile anılmaya başlanan Eran sevilen ve geniş hayran kitlesine sahip, uluslararası çapta ünlü bir oyuncu. Geçtiğimiz ay içerisinde, Türk ve İsrail medyasında, Çin’den dönen oyuncunun Fenerbahçe’ye transfer olacağı iddiaları yer aldı. İsrail’in popüler spor siteleri Sport 5, Sport 1 ve Walla! Sport, bu iddiaya geniş yer verip Zahavi’nin Fenerbahçe ile el sıkışmak üzere olduğunu duyurdular. Türkiye medyasında cumartesi akşamı yer alan haberlerde ise Fenerbahçe'nin Eran Zehavi'nin menajeri Ronen Katsav ile görüşeceği bildirildi. İsrail basını bu habere sadece, “Zahavi Fenerbahçeli olana kadar günleri saymaya başlayabilirsiniz”  yorumunu yaptı. 

Zahavi 33 yaşında bir futbolcu, 1987 yılında İsrail’de doğdu. Futbolculuk kariyerine, kırmızı forması ile tanınan Hapoel Tel Aviv’de başladı. Başarılı performansı kendisine 2011 yılında İtalyan Palermo takımının yolunu açtı. Zahavi için maalesef Palermo deneyimi pek beklediği gibi gelişmedi. Aynı dönemde İsrail’in Sarı-Lacivertli Maccabi Tel-Aviv takımı, olimpiyatlara adını altın yıldızlarla yazdıran, efsane oyuncu Johan Cruyff’ın oğlu Jordi Cruyff’ın direktörlüğünde yeni bir döneme imza attı. Cruyff Eran Zahavi’yi İsrail’e dönmesine ve bu kez Maccabi’ye katılmasına ikna etti. Zahavi’nin Hapoel Tel Aviv geçmişinden sonra ezeli rakibi Maccabi Tel Aviv’e transferi hayranlarını oldukça şaşırtmasına rağmen Zahavi’nin altın yılları Maccabi ile kayda geçti. Bu beraberliklerinde Zahavi, 100’ü aşkın maça çıkıp ülkenin goller kralı ve sevgili Eran’ı oldu. 

Zahavi bu başarısının akabinde Çin’in Guangzhou takımına transfer oldu. Artık o, transferi için yüksek ücretler teklif edilen İsrailli bir futbolcu idi. Golcü kimliğini burada da sürdürmeyi ve isim yapmayı başaran Zahavi aynı zamanda ülkesinin milli takımı için de oldukça saygın ve önemli bir oyuncu haline geldi. Eleştirmenler kendisine pozisyon yaratabilen tam bir hücum oyuncusu derken, hayranları, “Gollerini izlerseniz işte ancak o zaman ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilirsiniz” diyor. Zahavi’nin süregelen transfer döneminde, Çin’den döndükten sonra Fenerbahçe’den önce Galatasaray’ın da gündemine gelmişti. Kendisi için şu an “Eran! Dünyayı avucunun içine alıp düşünen oyuncu… Seçenekleri arasında Türkiye, Hollanda, ABD, İngiltere ve hatta Çin bile var” deniliyor. 

Eran Zehavi için tüm seçenekler açık mı? Türkiye'de Fenerbahçe ile anlaşma ve imzanın açıklanmasını bekleyen Çin de, onunla geçen bir dönemi kapatırken, “Zahavi saygın bir figür haline geldi. Lig onsuz aynı olmazdı"  yorumunu yaptı. Hafta sonunda İskoçya - İsrail arasında oynanan maçtaki başarısından sonra Zahavi’nin Instagram ve Twitter hesabı iyice yoğunluk kazanmış durumda. Türk medyası Fenerbahçe ile gelişen temaslarını yayınladıktan hemen sonra da paylaşımlara "Fenerbahçe'ye gelin" yorumları eklendi. Fenerbahçeli hayranları bir şey istiyor: “Zahavi'nin takım üniformasını giydiğini görmek ve şampiyonluğu onlara iade etmesini kutlamak.” Fenerbahçe'nin dünya çapında milyonlarca hayranları sosyal medyadan ona ulaşmaya başladı bile… Hatta hayranlardan birinin ona yazdığı bir şarkı bile var. 

Son İskoçya maçı için Eran Zahavi, Instagram hesabından “Milli takım adına gol atmak her zaman özel bir duygudur” diyerek bir paylaşım yaptı. Zahavi, bu paylaşımına yapılan “Come to Fenerbahçe /Fenerbahçe'ye gel” yorumuna “Hadi deneyelim” yanıtını verdi ve “Eğer yorumunuz 500 bin beğeniye ulaşırsa...'' dedi. Söz konusu yorum 750 binin üzerinde beğeni aldı. Ümit uyandıran bu mesajların sonucu bugünlerde belli olacak gibi… “Bo Eleynu: Gel bize!” 

Maccabi de Sarı-Lacivert, Fenerbahçe de… Bekleniyorsun Eran Zahavi…