Yüzlerce Yahudi gruptan ‘Siyahi Yaşamlar Değerlidir’ imzası

600’den fazla Yahudi grup, New York Times gazetesinde yayınlanan ve ‘Siyahi Yaşamlar Değerlidir’ hareketini destekleyen tam sayfa ilanın altına imza attı.

Dünya
2 Eylül 2020 Çarşamba

Bir araya gelen Yahudi gruplar ilanda, “Bizler, her ırk ve politik görüş yelpazesinden, Yahudiliğe değişik bakış açılarına sahip, üyelerinin soylarının dünyadaki değişik ülkelere dayandığı Yahudi kurumları ve sinagogları, ‘Siyahi Yaşamlar Değerlidir’ derken, tek bir ses olup tartışmasız bir gerçeği söylüyoruz. Ülkemizde siyahilerin liderliğini yaptıkları, devletin ve güvenlik güçlerinin hareketlerinin sorumluluklarını almalarını ve şeffaf olmalarını sağlayan bu hareketi destekliyoruz. Birimizin özgür ve güvende olmasının, hepimizin özgür ve güvende olmasına bağlı olduğunu biliyoruz. Bu ülkedeki bazı politikacılar ve politik hareketler, güç toplamak için bizleri korku üreterek ayırmakta ve birbirimize düşürmektedirler. Genellikle de antisemitizm maalesef bu sahte bölünmenin merkezinde bulunmaktadır" dedi.

Gruplar, açıklamalarında ayrıca Yahudi nefreti ile siyahi nefreti arasındaki bağa da dikkat çekerek, “Yahudiler olarak, politikacıların bizleri hedef göstermesinin ne kadar tehlikeli olduğunu çok iyi biliriz. Bunun sonucu her zaman bize karşı şiddetle sonuçlanır. Siyahi hareketler baltalandığında, bu aralarında siyahi Yahudiler de bulunan siyahi kişilere karşı şiddetin artmasına yol açmaktadır. Antisemitizm, politikacıların siyahi veya koyu tenli kişileri, göçmenleri, Müslümanları ve diğer grupları suçlamak için kullandıkları yollardan biridir. Ne var ki, amaçları dinimize, ten rengimize ya da me kadar süredir bu ülkede yaşadığımıza dayalı olarak bölünme yaratmak ve korku ile sindirmek olsa da, asıl istediklerinin birlik olarak mücadele edemememiz ve sürekliliğimiz için gereken şekilde bu mücadeleyi kazanamamamızı sağlamak olduğunu biliyoruz” dedi.

İlanın altına imzasını atan Yahudi gruplar arasında, İnkâr ve İftira ile Mücadele Birliği, J Street, IfNotNow, Bend the Arc: Jewish Action, Yahudi Halkla İlişkiler Konseyi, HIAS, İbrani Koleji, Barış İçin Yahudi Sesi, Reformist Yahudilik Dini Hareket Merkezi, T'ruah: İnsan Hakları İçin Hahamlar, Zioness Hareketi, Amerikalı Yahudi Genç Demokratlar Yönetim Kurulu ve NCSY de bulunuyor.