İsviçreli ünlü Holokost aktivisti 90 yaşında hayatını kaybetti

İsviçre’de, Holokost eğitimi konusunda önemli bir aktivist olan Gabor Hirsch, 90 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya
2 Eylül 2020 Çarşamba

1929 yılında Macaristan’da doğan ve 21 Ağustos günü hayatını kaybeden Hirsch, kendisinin ve annesinin gönderildiği Auschwitz kampında birkaç kere ölümden döndü. Annesi Stutthof Kampında öldürüldü.

Savaş bittikten sonra mültecilerin yerleştirildiği kampta bir kaç ay geçirerek toparlanan Hirsch daha sonra Macaristan’a geri döndü. 1956 yılında komünist Macaristan’dan kaçarak İsviçre’ye yerleşti, orada mühendis olarak çalıştı. 1968 yılında evlendai, iki oğlu ve birkaç torunu oldu.

1994 yılında başka bir Holokost kurtulanı Otto Klein ile bir İsviçre kurumu olan ‘Kontaktstelle für Überlebende des Holokost’u (Holokost kurtulanları için buluşma noktası) kurdular. Okullarda ve birçok farklı yerde binlerce çocuğa Holokost’u anlattı, kendi kurtuluş hikâyeleriyle ilgili detaylı bilgiler verdi.

Neue Zürcher Zeitung adlı İsviçre gazetesinde attığı ölüm ilanında Anita Winter “Onun ifadeleri gerçekti ve bu yüzden dinleyicilerinde derin etki bıraktı” şeklinde yazdı.  İsviçre Gamaraal Vakfı kurucusu olarak Winter ve Hirsch beraber, ‘İsviçreli son Holokost Kurtulanları’ projesi adı altında eğitim etkinlikleri düzenlediler.