Hamas üyelerine vatandaşlık Meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, Hamas üyeleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın görüştüğü iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Dünya
26 Ağustos 2020 Çarşamba

Çeviköz, Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Hamas üyelerine vatandaşlık verilip verilmediğini, AKP iktidarları döneminde toplan kaç Hamaslıya vatandaşlık verildiğini, Doğu Akdeniz’de çıkarlarımız gereği Türkiye’yi yalnızlaştıran ve izole hale getiren dış politika anlayışı terk edilerek İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi gerekirken, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye ile görüşmenin ülke çıkarları ile örtüşüp örtüşmediğini sordu.

ABD’den tepki

Amerikan Dışişleri Bakanlığı da Türk hükümetinin Hamas ile ilişkilerini yüksek seviyede endişe ile karşıladıklarını açıkladı.

ABD ve AB tarafından terörist organizasyon olarak görülen Hamas’ın, uluslararası terörle ilgilenen iki isminin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ağırlanmasına tepki gösterilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devamlı bu terör organizasyonuna uzanması, Türkiye’nin uluslararası arenada izole edilmesine neden olacak, Filistin halkının çıkarlarına zarar verecek ve Gazze kaynaklı global terörü engelleme çabalarını etkisiz hale getirecektir” denildi.