ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İsrail’e gitti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Başkan Trump’ın damadı, Başdanışmanı Jared Kushner, BAE-İsrail normalleşmesi sonrası İsrail ve bölge ülkelerini ziyaret edecek.

Dünya
24 Ağustos 2020 Pazartesi

Pompeo’nun uçağı dün akşam saatlerinde İsrail’e indi.

ABD’nin en yetkili iki diplomatının Ortadoğu’yu ziyaretinin amacı, BAE-İsrail barışının yarattığı olumlu havayı bölge liderleri ile paylaşmak ve Arap-İsrail normalleşmesini tüm bölgeye yaymak için çalışmak.

İki diplomat ayrı ayrı Bahreyn, Uman, BAE, Katar, Suudi Arabistan ve Sudan’ı ziyaret edecek. İki diplomatın ziyaret planları güvenlik ve değişiklikler ihtimali dolayısı ile basına detaylı açıklanmıyor.

Beyaz Saray’dan ismi saklı bir yetkilinin AP Ajansına verdiği bilgiye göre, ziyaret edilecek ülkelerden bir anda İsrail ile normalleşme konusunda bir adım beklenmiyor ancak, bir ülkenin daha İsrail ile yakınlaşması söz konusu olabilir. Yetkili, yakın gelecekte daha fazla Arap ülkesinin İsrail ile barış yapacağını tahmin ettiğini de söylemekten kaçınmadı.

Hem ABD’den hem de İsrail’den isim vermeyen yetkililer, Uman ve Bahreyn’in de yakında İsrail ile yakınlaşacağını belirtiyor.

Etiketler: