Salgına rağmen on binlerce Yahudi, Ukrayna’ya girmek istiyor

Ukrayna’nın COVID-19 yasağına rağmen on binlerce Yahudi hacı, Hasidik (Dindar) Yahudiliğin kurucularından Breslovlu Haham Nachman’ın, Uman’daki mezarını ziyaret için hazırlık yapıyor.

Dünya
21 Ağustos 2020 Cuma

Her yıl İbrani Elul ayında (İçinde bulunduğumuz ay. Ağustos ve eylülü kapsayabiliyor) on binlerce dindar Yahudi, af ve pişmanlık zamanı olarak bilinen bu dönemi fırsat bilip kabri ziyaret ediyor.

Hacılar için, Yahudi yılbaşı Roş Aşana Bayramı’nı, Breslov Hasidik hareketinin kurucusu Rav Nachman’ın kabri başında karşılamak ve dualar okumak büyük bir sevap.  

Bu sene Roş Aşana veya diğer bir değimle İbrani yeni yılı 5781, Miladi takvimde 18 Eylül’e karşılık geliyor. Roş Aşana, Yahudi geleneğinde üç günlük bir bayram olarak kutlanıyor. 

Kiev daha evvel yaptığı açıklamalarında, İsrail’deki ikinci dalgayı hesaba kattıklarında, binlerce kişinin oluşturacağı kalabalıklara izin verilmeyeceğini duyurmuştu. 

Ukrayna’daki halihazırdaki kurallara göre, kalabalıklar oluşturmak, maske takmadan sokağa çıkmak, sokakta sosyal mesafeyi göz ardı etmek kesinlikle yasak. 

Hasidik Breslov Hareketi takipçilerinden ve her sene Haham’ın kabrini ziyaret eden Yitzhak Alman ise salgına rağmen şöyle konuşuyor: “Kimse bizi, ne sınırlarla ne de kurallarla veya vize detayları ile Tsadik’in (Yahudilikte Ermiş kişi) mezarını ziyaret etmekten alıkoyamaz.”