COVID Günlerinde Zoom

Yardıma ihtiyaç duyan toplum bireylerine ulaşabilmek ve gereken yardımı sağlamak misyonuyla değerli işlere imza atan YAD’ın pandemi dönemindeki faaliyetlerini Dan Weinstein’dan dinledik.

Toplum
19 Ağustos 2020 Çarşamba

 

En son 2019’un aralık sonunda görüşmüştük. Arada neler oldu? Nasıl geçti? 

Çok iyi bildiğiniz gibi, ne olmadı ki? 2020 yılı her şeyi değiştiren bir yıl oldu ve olmaya devam ediyor! COVID-19 bizi daha önce yaşamamış olduğumuz birçok gerçekle tanıştırdı. Biz de YAD olarak bu gerçeklere ve gereksinmelere uymaya çalıştık.

 

Nelerle karşılaştınız?

Her şeyden önce insanlarımıza ulaşabilmek için yeni yöntemler gerekliydi. İhtiyaçlılarımıza paket ulaştırma kurye ve market online sipariş ve teslimat sistemiyle çözmeye çalıştık. Bu çalışmada inanılmaz ve unutulamayacak bağış ve yardımlar aldık. İnsanlarımızın uzattığı yardım elleri ile tüm ihtiyaçlılarımıza ulaştık.

 

Karantina döneminde evden çıkamamanın insanlarımız için büyük bir problem olduğunu biliyoruz... Bu durum karşısında ne yaptınız?

Bu konuda ‘YAD Kapınıza Sağlık’ ekibinde çalışan arkadaşlarıma teşekkür etmemiz gerekiyor. Kendileri bu konuda müthiş bir çalışma yaptılar ve yapıyorlar!

Yalnızlık… Kaygı, korku ve depresyona dönüşen yalnızlık ve etkileri ile mücadele bizim zaten her zaman ana konularımızdan biri olmuştur. Ancak bu konuda biz, en azından pandemiye dek, özellikle 65 yaş üstündeki üyelerimizle yüz yüze etkinliklere alışıktık. Birdenbire bu imkânsız duruma geldi! Üstelik dışarı adım bile atamayan insanların yalnızlığı bir o kadar da artmıştı. İşte o zaman, ‘COVID Günlerinde Zoom’ etkinliklerimizin adı oluverdi.

Üyelerimizin cep telefonlarına uygulamayı yükledik. Bu arada unutmadan ekleyeyim: Cep telefonları uygun olmayan birkaç üyemize önce cep telefonu sağladık!

Sonra da yalnızlık ile online savaşımız başladı. Haftada beş kez Zoom yoluyla, 30-40 kişilik gruplara, jimnastik, pilates, kahkaha terapisi ve sohbet etkinlikleri başladı ve devam ediyor.  

Pandemi ile ilgili yasaklar kalkınca, iki-üç kişi ile açık havada faaliyetlere de başladık.

Ayrıca bu programları arttırmak, daha çeşitli kılmak için destekler de aldık. Şu anda bize bu konuda gönüllü destek veren pırıl pırıl gençlerimiz var. YAD Kapınıza Sağlık Online Etkinliklerimiz için bize destek verebilecek daha fazla gençlere aracılığınızla duyuru yapmak isteriz.

 

Ne gibi etkinlikler var? Ne gibi yeni etkinlikler planlıyorsunuz?

Haftada iki jimnastik, bir kez pilates, bir kez meditasyon ve nefes terapisi faaliyetlerimiz var. Her hafta Şabat ile ilgili etkinlik yapılıyor. Ayrıca 15 günde bir diyetisyen veya bir doktor ile sohbetimiz var. Ayda bir de kahkaha terapisi yapılıyor. Bunların yanı sıra ihtiyaç duyan üyelerle, birebir sohbet amaçlı telefon görüşmeleri yapılmakta. Gönüllülerimiz kısa aralıklarla üyelerimizi arayarak sohbet etmekte ve bu süreçte üyelerimizle iletişimi sürdürmekteyiz. 

Ayrıca bayram günlerinde ravlarımız ile sohbetler ve bayram kutlamalarımız yapılıyor. 

Bir süredir de anket çalışmalarımız var. Bu çalışma ile üyelerimizin ihtiyaçları ve farklı gereksinimleri ile ilgili güncel bilgiye ulaşma imkânı buluyoruz.  

Yeni etkinlikler ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Amacımız yapılan çalışmaların daha kısa aralıklarla tekrarlanabilmesi. Ayrıca üyelerimize yeni faaliyetler sunmak, örneğin dans, tango ve Swing dersleri, ve daha fazla kişiye ulaşmak öncelikli çalışmalarımız arasında… Bu çalışmalar yurtdışındaki destekçilerimizin tarafından da çok ilgi gördü, hatta bu konuda daha fazla destek vermek istedikleri bilgisini bizlerle paylaştılar. Bu konuda yakın zamanda daha detaylı bilgiyi okuyucularla paylaşmayı çok isteriz.  

 

Kimler size gönüllü olarak başvurabilir?

Ailelerimiz ile iletişim halinde olabilecek ve bize destek olmak isteyen herkes gönüllü olarak başvurabilir. YAD’da yapılacak çok iş var, başvuran gönüllü mutlaka ona uyacak konuyu bulacaktır. Aylık koli dağıtımı, Zoom’da veya inşallah ilerde karşılıklı olarak yapılacak faaliyetlerde, ailelerimizin çocukları ile yapılabilecek çalışmalar veya eğitimlerinde, ailelere ulaştırılan şabat yemekleri gibi sonsuz konuda bize destek olabilirler.  

 

Pandemiden ötürü başka hangi durumlarla karşılaştınız?

Önceki söyleşimizde belirttiğim gibi, YAD - Matan Baseter olarak her ay yardım ettiğimiz 330 ihtiyaçlı aile veya 650 kişimiz var. Pandemi ile yardım eli uzatmamız gereken 150 aile daha oluştuğunu gördük. Bu aileler pandemide işlerini, gelir kaynaklarını kaybeden, zora düşen aileler ve bizim üyemiz değil!...

 

Bu ek yardımları nasıl yapabiliyorsunuz?

Yardımsever insanlarımız sağ olsun! Onların desteği ile bu iş oluyor!   

 

Önümüzdeki bayram döneminde kampanyalarınız var mı?

Tabii ki ihtiyaç var, kampanya var ve şükürler olsun büyük destek de var!

Geçtiğimiz günlerde duyurmuş olduğumuz, ‘Herkese Yeni Bir Giysi’ kampanyası ile ihtiyaçlılarınızın tümünün kampanya dahilinde yeni bir giysi alabilmelerini amaçlıyoruz. Katılmak isteyenlerin (0530) 413 69 20 veya (0212) 249 56 64 numaralı telefonları aramaları yeterli.

Ayrıca her yıl olduğu gibi Roş Aşana için herkese sıcak bayram yemeği servisi yapacağız. Hayırsever kardeşlerimizin desteği ile bu yıl Roş Aşana’da ihtiyaçlılarımıza nakit desteğimiz de olacağını müjdelemek isteriz.

Her zamankinden farklı olarak Yom Kipur’da ihtiyaçlı tüm ailelerimize özel katkı paketi yollanacak. 

Ayrıca 65 yaşı üstü üyelerimize kolaylık kiti ulaştırmayı amaçlıyor ve bu konuda destek bekliyoruz. Büyüteç, banyoda kaymayı önleyen yapışkan bantlar bu kitin içerinde mevcut olacak. 

Bütün bu hizmetlerimizi gelen ve gelebilecek destekler sayesinde yapabiliyoruz.  Yardımsever kardeşlerimiz ve gönüllülerimizle aynı güçlü ekibin güçlü parçaları olmanın gururunu duyarak el ele çalışarak bu zor pandemi sürecini de birlikte atlatacağımıza eminiz.