BAE’de Yahudi cemaati mutlu

Şimdiye kadar kamuoyuna haber olmaktan sakınan, nispeten varlığını gözlerden uzak olarak sürdüren Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) Yahudi cemaati, İsrail ile varılan barış anlaşmasından dolayı memnun.

Dünya
18 Ağustos 2020 Salı

Yedioth Aharonot gazetesinde çıkan bir haberde, artık BAE Yahudi Cemaatinin kendini daha özgür hissettiği, gelecekte Yahudi bayramları gibi fırsatlarda sesini ve faaliyetlerini daha fazla duyuracağı, geniş toplumda kültürel kimliğini ifade etmekten çekinmeyeceği belirtildi.

Aslında BAE ile İsrail ve dünya Yahudi toplumu arasındaki sıcak ilişkiler son yıllarda resmi olarak onaylanmasa da hızla ilerliyordu.Geçtiğimiz haziran ayında BAE Yahudi Cemaati, İbranice yayınladığı bir duada, bir geleneği yerine getirmiş, yaşadıkları ülkenin liderlerinin esenliğini dilemişti. Duanın yayınlanmasından birkaç gün sonra da, Arap dünyasının şimdiye kadar görmediği, BAE Baş Hahamı Yehuda Sarma ve Avrupa Hahamlar Birliği Başkanı Pinchas Goldsmith’in liderlik ettiği büyük bir sanal Şabat partisine, ülkede yaşayan yüzden fazla Yahudi katılmıştı.

BAE’de çoğunluğu Abu Dabi’de olmak üzere yaklaşık 2000 Yahudi yaşıyor. Yönetim yeni sinagogların açılması konusunda da izin veriyor.

Cemaat Başkanı Solly Wolf, anlaşma sonrası Yahudilerin herhangi bir alışveriş merkezinde takke giyerek dolaşmaktan sakınmadıklarını belirtti.

Etiketler: