Rusların aşısında İsrail ortaklığı

İsrail’in en büyük Tıp Merkezlerinden Hadassah Hastanesi Başhekimi Dr. Zreev Rotstein, hastanenin Moskova şubesinin Vladimir Putin’in açıkladığı Rus aşısını geliştirmekte Rusya ile ortak çalıştığını belirtti.

Dünya
14 Ağustos 2020 Cuma

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın dünyanın efektif ilk COVID-19 aşısını bulduğunu açıklamış hatta aşının kızında denendiğini söylemekten kaçınmamıştı. Dr. Rotstein, Moskova şubelerinin özellikle aşının insanda klinik testlerini yürüttüğünü, aşının yan etkilerini ve insan için güvenliğinden sorumlu olduklarını belirtti.   

Dr. Rotstein geçtiğimiz günlerde konu hakkında İsrail Ordusu Sıhhiye Birliği Eski Başkomutanı Dr. Aryeh Eldad’ın sorularını cevapladı. Söyleşiyi yapan Dr. Eldad, Dr. Rotstein’ın “Testler devam ediyor” açıklamasının ardından şu soruyu sordu: “O zaman nasıl insanda kullanılan efektif ilk aşı olarak niteleniyor?” 

Dr. Rotstein bu soruya şöyle cevap verdi: “Rusya’da, Batıda olduğu gibi klinik testleri bir tarafta yürütüp veri toplarken, aynı zamanda bazı gönüllülerde de, özel durumlar için aşının denemesine karar verildi.” 

Dr. Rotstein Rusya operasyonlarının tüm sorumluluğunun Rus yetkililerde olduğunu, Rus aşı çalışmalarının İsrail aşı faaliyetlerinden tamamen bağımsız olduğunu da özellikle belirtti.