Netanyahu: “İsrail-Arap ilişkilerinde yeni bir çağ başlıyor”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında zaten var olan ilişkilerin resmiyet kazanarak normalleşmesini “yeni bir çağ başlıyor” sözleri ile niteledi.

Dünya
14 Ağustos 2020 Cuma

Perşembe günü ABD arabuluculuğunda İsrail ile BAE’nin resmi ikili ilişkileri başlatacağı kararı Körfez ülkesini İsrail ile barış yapan üçüncü Arap ülkesi yaptı. Ortadoğu’da şimdiye kadar sadece Ürdün ve Mısır’ın İsrail ile resmi ilişkisi vardı. 

Tarihi anlaşmanın duyurulması sonrası İsrail’de siyasi çevrelerde farklı sesler yükselmekte gecikmedi. BAE normalleşme için İsrail’in Batı Şeria’da planladığı ilhak kararını iptal etmesini talep etti. 

Netanyahu açıklamalarında Batı Şeria’nın bazı bölgelerini kapsayan ilhakın “dondurulduğu”, “askıya alındığı” gibi ifadeler kullanıp halen masada olduğunu belirtirken, tarihi anlaşmaya aracı olan işadamı Haim Saban, Netanyahu’nun hayal gördüğünü söyledi. 

İsrail-BAE görüşmelerinde büyük katkısı olan Saban basına yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun “İlhak planları masadan kalkmadı” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

BAE ile yoğun iş ilişkileri olan İsrail kökenli Amerikalı işadamı iki ülkenin resmi diplomatik ilişkilerini başlatmak için görüşmelerin bir yılı bulmasının sebebinin ilhak planları olduğunu belirtti ve ilhakı Arap-İsrail ilişkilerinde en büyük tehdit olarak niteledi, “İlhak iptal edildi” dedi. 

BAE ile resmi ilişkilerin en azından İsrail siyasi gündeminden ilhakı çıkarması, İsrail’deki liberalleri de sevindirdi. 

İsrail İşçi Partisinin en sert dilli politikacılarından, Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai, Netanyahu’yu iki defa kutladığını belirterek, geçtiğimiz hafta Lübnan bayrağı ile süslediği belediye binasını BAE bayrağı ile ışıklandırdı. 

Huldai, Netanyahu’yu hem bir Arap ülkesi ile normalleşme yaptığı hem de İsrail’de liberallerin öteden beri karşı olduğu ilhaktan vazgeçmesi sebebi ile iki defa kutladığını belirtti. 

Ancak İsrail’de siyasi durum çok daha karmaşık olaylara da gebe. Bir seçimin daha söz konusu olabileceği ülkede Netanyahu liderliğindeki Likud blokunun BAE ile barış karşılığı ilhaktan vazgeçmesi, kırılgan koalisyondaki sağcı partilerin desteğinin yok olmasına neden olabilir.

Sağcı partiler Batı Şeria’da yaşayan İsrailli yerleşimlerin en büyük destekçisi, dolayısı ile ilhaktan vazgeçilmesi aynı zamanda hükümet koalisyonunu da riske sokuyor.

Seslendiren: Janet Mitrani