İsrailli doktordan yaşlanmayı tersine çeviren yöntem iddiası

el Aviv Üniversitesinde profesör yardımcısı ve Şamir Tıp Merkezinde kıdemli doktor olarak görev alan Shai Efrati, gençlik çeşmesinin anahtarının aslında yıllardır önümüzde durduğunu ama fark etmediğimizi belirtti: Oksijen gençlik tedavisinde ana etken madde.

Dünya
21 Temmuz 2020 Salı

Dr. Efrati’nin deneylerine göre oksijen sadece yaşlanmayı durdurmuyor, hücresel prosedürleri geriye çeviriyor. Efrati deneylerinde 65 yaş üst sağlıklı kişileri özel oksijen terapilerine tabi tuttuğunda, beyin hücrelerinde yaşlanmanın durduğunu ve hücrelerin yeniden gençleştiğini gözlemledi. Tedavi sonunda bu kişilerin kognitif  fonksiyonlarında belirgin ilerlemeler ve beyin dokusunda yaşlanmaya bağlı bozuklukların iyileştiği görüldü.

Efrati deneylerinin sonuçlarını şu ifadeler ile açıklıyor: “Oksijen algı yeteneğini arttırıyor ve bu fonksiyonun yaşlanmaya bağlı bozulmasını yavaşlatıyor. Bana göre tarihte ilk defa tamamen doğal bir müdahale ile beyin biyolojisinin geliştirilmesini sağlamış olduk. Yaşlanma doğal bir fonksiyon ancak durdurulamaz veya geri çekilemez değil.”

Doktorun deneylerinde yer alan 63 gönüllüden biri olan 69 yaşındaki Avi Rabinoviç deneyler sonunda bir kaplan gibi hissettiğini, algı, farkındalık yeteneklerinin ve hafızasının fark edilir oranda geliştiğini belirtti.