İsrail havayolları El Al 13 yıl sonra bu sabah İstanbul´da

Bazı ticari nedenlerden dolayı, tarifeli El Al Türkiye uçuşlarını 2007 mart ayında durdurma kararı alan İsrail havayolları, bu sabah uzun yıllardan sonra, İstanbul Atatürk Havalimanına iniş yaptı.

Elda SASUN Dünya
24 Mayıs 2020 Pazar

ELAL, Tel Aviv-İstanbul seferinde düzenli bir kargo uçuş seferi uygulamak için başvuruda bulunmuştu. Türk havacılık otoritelerinin onayı geldikten sonra bu sabahın erken saatlerinde tarihi denilebilecek bir uçuş ile İstanbul'a iniş yaptı. 

 

Dün gece, ELAL Kargo departmanı Müdürü Ronen Shapira ile yaptığımız telefon konuşmasında, uçuşların sadece kargo, yük taşıma amacı ile yenilendiğini açıkladı. Ronen Shapira, ”Şu an korona virüsü sebebiyle El Al uçakları maalesef yolcu taşıyamıyor. Biz de uçaklarımızı kargo uçaklarına dönüştürdük. Bu uçaklarda korona virüsü için gerekli insani yardım, yani koronaya karşı savaşta kullanılabilecek çeşitli tıbbi yardım malzemelerini taşımak için kullanmaya karar verdik. Çin, ABD gibi ülkelerle korona ile savaşmak için gereken eldiven, maske, tulum gibi malzemeleri taşımaya yönelik bir proje oluşturduk. Çeşitli ülkelerde eksik olan bu malzemeleri taşımak için ülkelerle bağlantı kurduk. İstanbul uçuşlarımızı da aynı amaçla talep ettik" dedi.

 

Bu sabah 07.50'de El Al uçağı indikten sonra Shapira, uçağı karşılayan El Al’ın Türkiye satış temsilciliğini yapan kargo şirketi yetkilileri ile uçağın önünde iki ülkenin bayrakları ile resim çektirdi. 

 

Uçak, 23 ton korona virüsle savaşta gerekli malzemeyi, İstanbul ‘dan Tel Aviv üzerinden New York'a, Amerikalılara taşımak üzere yola çıktı. 

Yaklaşık bir hafta önce, Port2Port web sitesi, El Al'ın 24 Mayıs'ta faaliyete geçecek olan,Türkiye'ye düzenli bir kargo hattı kurmayı planladığını duyurmuştu.

Uçuşlar Türkiye'den ihracat ve ithalat kargoları taşıyacak. Şu anda aynı hatta kargo uçuşu yapan havayolları Türk Hava Yolları ve başka bir Türk kargo şirketidir.

Seslendiren: Janet Mitrani