3 Arap Ülkesi salgın için İsrail’den yardım istedi

Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer adı saklı bir körfez ülkesi, salgın ile savaş ve aşı konusundaki gelişmeler konusunda İsrail’in Tel Ha Şomer’deki, Şeba Tıp Merkezi’ni arayarak İsrail ile işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

Dünya
10 Mayıs 2020 Pazar

Üç Arap ülkesi Körfez İşbirliği Konseyi’nin üyelerinin yarısını teşkil ediyor.

İsrail uzun bir süredir, resmi ilişkileri olmasa da Körfez Ülkeleri ile ekonomi ve teknoloji konularında işbirliği içindeyken Netanyahu hükümetinden farklı  bakanlar körfeze giderek,  bu ülkelerin yetkilileri ile görüştü.

İsrail’in Şeba Tıp Merkezi talebi olumlu karşılarken, BAE’nin BM Daimi Temsilcisi Lana Nusseibeh, Amerikan Yahudi Konseyi’nin internet ortamında yaptığı bir toplantıya katılarak, işbirliği konusunda konuştu.

Salgın konusunda İsrail’in aldığı tedbirleri ve bilimsel araştırmaları ilginç olarak niteleyen Nusseibeh, “işbirliği için her zaman fırsat var” dedi.

Nusseibeh sözlerine şöyle devam etti: “Kamu sağlığı ve salgınla mücadele politika üstü bir konu. Bu konu sınırlar ötesi ve dünyanın kurtuluşu için birlikte çalışmamamız için bir engel yok.”