ABD Dışişleri Bakanı İsrail’i ziyaret edecek

Salgın önlemlerine rağmen, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail’de hükümet bunalımının çözülmesi sonrası Netanyahu ve Gantz ile görüşmek için İsrail’e gidecek.

Dünya
8 Mayıs 2020 Cuma

Mike Pompeo ziyareti sırasında Başbakan Binyamin Netanyahu ve son seçimde en çok oy alan ve yeni kurulan hükümette 2. dönem Başbakan olacak Mavi Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz ile görüşecek. 

Yedioth Aharonot’un haberine göre, görüşmelerde yeni hükümetin çalışmalarının yanı sıra Batı Şeria’da Trump Yönetimi’nin Barış Planı’nın uygulanması da tartışılacak. 

Gazetecilerin ziyaret tarihi konusunda sorduğu sorulara “daha tarih belirlenmedi” diyen Pompeo, şöyle devam etti: “Önümüzdeki günlerde kesinleşecek, Batı Şeria ile ilgili görüşeceksek, Batı Şeria’da olmamız gerek.” 

ABD Büyükelçisi David Friedman da basına konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin Batı Şeria konusunda oluşacak tavrının fiiliyatı resmen tanınmak olduğunu, Batı Şeria’daki ilhak kararının İsrail tarafından verileceğini, ABD’nin, eğer olursa sadece bu kararı tanıyacağını belirtti.

Batı Şeria’nın ilhak planı tüm bölgeyi kapsamıyor. Trump Barış Planı çerçevesinde belirli bölgeler söz konusu. C Bölgesi olarak tanımlanan alan gelecekteki  potansiyel Filistin devleti bölgesi olarak ayrıldı. 

Ancak Filistin Özerk yönetimi buna şiddetle karşı çıkıyor. Friedman’ın son açıklamaları da Filistin Yönetimi Sözcüsü tarafından kınandı.