İsrail’den salgının ikinci dalga olasılığına tedbir

İsrailli yetkililer salgının zayıflamaya başladığı bu günlerde kimlerin hayalet taşıyıcı olduğunu anlamak ve muhtemel bir ikinci dalgaya hazırlıklı olmak için antikor testlerine başlama kararı aldı

Dünya
7 Mayıs 2020 Perşembe

Bu kapsamda yetkililer istatistik bir örnekleme ile yaklaşık 100 bin kişiye test yaparak kaç kişinin kanında virüse karşı antikor oluştuğu hakkında fikir edinmeye çalışacak.

Antikor herhangi bir bulaşıcı hastalığı geçirmiş kişinin kanında bağışıklık sistemi tarafından üretilmiş etken madde olarak biliniyor. Antikorlar o kişinin bir daha hastalığı geçirmesine engel oluyor. Aşı prensibi de bu antikorları suni olarak üretip kana verme prensibine dayanıyor.

İki hafta içinde başlayacak testlerde amaç, ikinci bir salgın dalgasının olasılığını hesaplamak ve tıbbi alt yapıyı ona göre hazırlamak.

Sonuçlar ayrıca hastalığın İsrail toplumunda önemli bir  bir oranda yayılıp yayılmadığını; Sürü Bağışıklığını sınırına gelinip gelinmediği hakkında da önemli veriler sağlayacak.

Korona virüsü ile hasta olan ve  iyileşen birinin bağışıklık sisteminin ürettiği antikorların yeniden hasta olmayı engelleyip engellemeyeceği konusunda kesin bir bilgi yok.

Sürü bağışıklığı ise, bir toplumda bir virüsün başlangıçta hızla yayılması sonrası bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişiler tarafından antikor üretilerek veya aşı yolu ile gittikçe daha az kişiye bulaşması, dolayısı ile bağışıklık sistemi zayıf olanların dolaylı olarak korunması olarak biliniyor.