30 büyük şehirde hafta sonu sokağa çıkma yasağı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Bugün vefat eden 98 vatandaşlarımızla birlikte toplam can kaybımız 1006’ya yükseldi" dedi.

Toplum
11 Nisan 2020 Cumartesi

 Sağlık personelinin tüm gücü ile çalıştığını belirten Koca, halktan bir kez daha sosyal mesafeyi korumak konusunda yardım istedi. Koca şu ifadeleri kullandı: “Hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve bütün sağlık çalışanlarımız, uzun fedakarlık isteyen nöbetler tutuyor. Birçoğu ya tanı konmuş veya şüpheli hastalarla çalışıyor. Onların bu cesaret çabalarıyla bugüne dek 2 bin 423 hastamız iyileşip taburcu edildi. Sağlık ordumuzun hastalığı yenme konusundaki kararlılığına güvenin. Güvenmelisiniz, bu güven hakkınız." 

Koca 10 Nisan için, "Bugün toplam test sayımız 307 bin 210 oldu. Bugün 30 bin 864 yeni test yaptık. 4 bin 747 yeni vakamız var. Bugün vefat eden 98 vatandaşımızla beraber toplam vefat sayımız 1006 oldu dedi.”

Koca ayrıca salgının artma hızında bir azalma olduğunu bunu korumak için tedbirlerin uygulanmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Bu açıklamaların ardından hafta sonu güzel havanın etkisi ile binlerce insanın sokakları doldurmasını engellemek için sokağa çıkma yasağı duyurusu geldi. 30 büyük şehirde uygulanacak 48 saatlik yasakta halkın ihtiyaçlarını gidermesi için fırınlar gibi istisnalar var. 

Buna göre açık olacak işletmeler şunlar:

a)Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,
b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,
c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,