En çok vaka İstanbul, İzmir, Ankara’da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca COVID-19 sebebi ile toplam 39 ilde can kaybı olduğunu belirtti. Salgın yüzünden yurt genelinde, son 24 saatte 63 kişi daha hayatını kaybetti.

Dünya
2 Nisan 2020 Perşembe

Toplam can kaybı 277.

Son 24 saatte 14 bin 396 test yapıldığını dile getiren Koca şunları belirtti: "Bugünkü vaka sayısı 2 bin 148. Bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63.  333 hastamızın da iyileştiğini, taburcu edildiğini ayrıca söylemek istiyorum." 

İzolasyon çok önemli

"Bu tablo, bizim filyasyon dediğimiz taradığımız hastaların durumu. Şu an günde filyasyon yaptığımız hasta sayısı 10 bine vardı. Bu süreçte toplam takibini yaptığımız, pozitif gördüğümüz vakaları taradığımızda ortaya çıkan tabloda 47 bin 156 kişi olmuş oldu. Sahada ekiplerimiz ve aile hekimlerimiz eliyle yürütüyoruz. Bu rakamlara ulaşabilmek onların yoğun çabası ile oldu. Aile hekimlerimize teşekkür ediyoruz. Filyasyonun son derece önemli olduğunu, bu dönemde pozitif veya şüpheli görülen vakanın kimlerle temas ettiğini bilmek ve o kişileri özellikle izole etmek bu mücadele önemli bir unsurdur."

Koca, hastaneye yatmasına bile gerek kalmadan hastalığı atlatan bir kişinin virüsü bulaştırdığı 3 kişinin hayatını kaybettiğini ve çevresindeki 12 kişinin de pozitif olduğunu da anlattı.