Çocuk Yahudi, kız Müslüman, çocuğun Caz bestesi ilk çıktıklarındaki zorlukları anlatıyor

Sammy Miller Los Angeles’ın dış mahallelerinde büyümüş tipik bir Yahudi iken, Mişa’nın çocukluğu Pakistan’ın Karaçi kentinde koyu bir İslam kültürü içinde geçmiş.

Dünya
14 Şubat 2020 Cuma

12 Yaşında ailesi ile ABD’ye göç etmiş olan Mişa ile Sammy Miller and The Congregation Caz grubunun lideri Miller’ın yolları ilk defa daha Mişa 16 yaşında iken BM’nin düzenlediği bir toplantıda kesişmiş. 

Yahudi Miller son yaptığı Date a Jew (Yahudi bir kızla çıkmak) isimli bestesinde, farklı kültürlere sahip ailelerinin, ilişkilerinin ilk günlerinde çıkardıkları zorlukları, notalar eşliğinde komedi unsurları kullanarak çektiği müzik videosunda anlatıyor.  

Şarkının güftesi şu sözlerle başlıyor: “Bu dünyada annemin dediği tek şey var o da, Yahudi bir kızla çıkmalıymışım.”  Birkaç mısra sonra sözler şöyle devam ediyor: “Mişa ise Camide ders yaptı, ‘Yahudiler ile çıkma sakın’ diye öğrendi.” 

 Ancak kader ağlarını örmüştür bir kez, ilk kez Miller 28, Mişa 16’sında iken karşılaşan çiftin yolları, 10 yıl sonra bir kez daha  Miller and The Congregation Jazz grubunun Chicago’da verdiği bir  konserde yeniden kesişir.   Bundan sonrası tipik bir aşk hikayesi olarak gelişir. Miller farklı kültürlerin çatışmasını Caz notaları ile paylaşır. 

Bugünlerde Miller ve Mişa ilk günlerin zorluklarını çoktan geride bırakmış, aileleri ile birlikte mutlu bir beraberlik yaşıyorlar. Mişa, Miller’ın büyükbabasının Şiva’sında (Yahudi geleneğinde matem ritüeli) eşi ile birlikte otururken, Miller, İslam kültüründe merhum kişi için okunan Fatiha duasının Kadiş’in benzeri olduğunu öğreniyor. JTA’ya konuşan çift mutluluklarının harmonisini, farklı kültürlere saygı ve karşındakinin ruhani duyarlılığına ortak hayatında yer vermek olarak açıklıyor.