ABD Başkanlık seçimlerinde iki Yahudi aday

2020 Başkanlık seçimleri, tarihinde ilk defa Yahudi bir ABD Başkanı çıkaracak mı?

Dünya
14 Şubat 2020 Cuma

Bernie Sanders ve Mike Bloomberg bir çok konuda ortak bir kaderi paylaşıyor. Her ikisi de demokratik görüşü benimseyen siyasetçiler olmanın yanında başka ortak yanlara da sahip. Her ikisi de 70 yaşın üzerinde, hem Bloomberg hem de Sanders  zor ve maddi şartları son derece  kısıtlı bir çevrede büyüyerek başarılı olmuş kişiler.

Sanders ve Bloomberg zamanında Demokrat Parti ile ters düştükleri için bağımsız aday olarak seçime giriyor. Bağımsız olarak ancak stratejik olarak yine de Demokrat partinin desteğini arayarak seçime girecek iki adaydan biri acaba başkan seçilerek tarih yazacak mı? 

Geçen seçimde büyük bir kampanya desteği ile yarışan ancak daha sonra seçimden elenen Vermont Senatörü  Sanders, aradan geçen dört yılda kendi tabanını daha da güçlendirmiş durumda.  Bugün kullandığımız finans ekranlarının ilk girişimcilerinden olan medya baronu milyarder ve Eski New York Belediye Başkanı Bloomberg ise sadece kendi maddi imkanlarını kullanarak dev bir kampanya planlıyor. 

Bernie Sanders

 

JTA yayın kuruluşu her ikisini de ABD Yahudileri arasında  ülkenin en yüksek makamına şimdiye kadar en çok yaklaşmış kişiler olarak niteliyor.   

Başkanlık politikaları hakkında yaptığı gerçekçi yorumlarla dikkat çeken araştırma kuruluşu FiveThirtyEight son yayınladığı kamuoyu yoklamaları raporunda Sanders’a, Aday Adaylığından Aday olmaya yüzde 50 şans verdi.  Başkan adaylığı konusunda yarışın neresine kadar koşarlarsa koşsunlar aslında iki aday da  Amerikan Yahudiliğinde liberal- konservatif rekabetin yarattığı çatışmanın da bir sembolü.  Yahudilerin çoğu 20. Yüzyılın başından  bu yana demokrat politikalara destek vermiş olmasına rağmen, son yıllarda İsrail’e olan destek ve kendi maddi varlıklarını koruma endişesi Amerikan Yahudilerini Cumhuriyetçi görüşe yaklaştırmıştı.  Bu grubun Trump sonrası bir devirde sağdan daha merkeze kayarak Bloomberg’e destek vermesi de yeni bir beklenti olarak görülüyor.