Yahudi gruplardan Suudi Arabistan’a tarihi ziyaret

ABD Yahudi kuruluşları heyeti Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Dünya
14 Şubat 2020 Cuma

ABD Yahudi Kuruluşları Başkanlar Konseyi heyeti, 1994 yılından bu yana  bir ilke imza atarak  geçtiğimiz hafta resmen Suudi Krallığı ziyaret etti.  Geçtiğimiz pazartesi gününden perşembeye kadar Suudi Arabistan’da temaslarda bulunan heyetin, Tahtın Varisi Muhammet Bin Salman’ın en yakın danışmanlarından ve  Dünya Müslümanlar Birliği Genel Sekreteri Muhammet El İsa ile görüştüğü gelen haberler arasında. Heyet dört gün boyunca Suudi Krallığın birçok yüksek yetkilisi ile de toplantılar yaptı, görüş alışverişinde bulundu.  

Görüşmelerde en çok öne çıkan konular ise, son yıllarda bölgede artan terörizm ve Ortadoğu’da yayılmacı politikalar güden ülkelere karşı takınılacak tutumdu. Hem Suudiler hem de İsrailliler, İran’ın nükleer silah yapmak için başlattığı girişimleri endişe ile karşılıyor.

İran’ın siyaseti, İsrail ve Suudi Krallığın son yıllardaki dostluğuna yeni bir boyut kazandırmış durumda. Potansiyel nükleer bir İran’ın, Suudi Arabistan ve İsrail’i adeta gizli de olsa müttefik ülke yapmış olması uluslararası basın için yeni bir haber değil.  Hiçbir resmi diplomatik ilişkisi olmayan iki ülkenin yakında resmi yollardan ikili ilişkilere başlayacağı, ekonomiden bilime birçok konuda işbirliği içinde olacağı tahmin ediliyor.