Kansas City Chiefs 50 yıl sonra şampiyon

Spor
12 Şubat 2020 Çarşamba

NFL’de San Francisco 49ers ile Kansas City Chiefs, 54. Super Bowl’da karşı karşıya geldi. 

Karşılaşmayı 31-20 kazanan Kansas City Chiefs, tarihinde ikinci kez Super Bowl’da şampiyonluğa ulaştı. Aynı zamanda bu şampiyonluk, Chiefs’in 50 yıl sonra kazandığı ilk Super Bowl oldu. Missouri ekibinin 24 yaşındaki yıldız oyun kurucusu Patrick Mahomes, Super Bowl’un MVP’si seçildi. 

Bu sezon 100. yılını kutlayan NFL’de Super Bowl maçları, 1967 yılından itibaren oynanıyor. AFL (Amerikan Futbol Ligi) ve NFL (Ulusal Futbol Ligi) İlk Dünya Şampiyonluk Maçı adıyla oynanan 1. Super Bowl, 15 Ocak 1967 tarihinde AFL Şampiyonu Kansas City Chiefs ve NFL Şampiyonu Green Bay Packers arasında, Los Angeles Memorial Colliseum’da oynandı. Karşılaşmayı 35-10 kazanan Packers, tarihin ilk Super Bowl şampiyonu oldu. Peynir Kafalılar, bir sonraki yıl Oakland Raiders’ı 33-14 yenerek mutlu sona ulaştı. Ayırca, Packers’ın bu şampiyonluklarındaki başantrenörü Vince Lombardi’nin adı, Super Bowl’un kupasında yaşatılıyor.

Super Bowl’da Vince Lombardi Kupası’nı en çok kazanan takımlar Pittsburgh Steelers ve New England Patriots’ın altı şampiyonluğu bulunuyor. Beş şampiyonluğu bulunan San Francisco 49ers ve Dallas Cowboys’un ardından, Green Bay Packers ve New York Giants dörder, Oakland/Los Angeles Raiders (Şimdi Las Vegas Raiders) ile Washington Redskins ve Denver Broncos üçer, Miami Dolphins, Indianapolis Colts, Baltimore Ravens ve son şampiyonluğu ile beraber Kansas City Chiefs ikişer, New York Jets, New Orleans Saints, Tampa Bay Buccaneers, Philadelphia Eagles, Chicago Bears, Seattle Seahawks ve St. Louis/Los Angeles Rams de birer kez Vince Lombardi Kupasını müzesine götürdü.