New Jersey’deki silahlı saldırının antisemit olma ihtimali arttı

New Jersey’de üç dindar Yahudi, bir polis memuru ve saldırganlar olmak üzere altı kişinin öldüğü silahlı saldırının antisemit olma ihtimali arttı.

Dünya
12 Aralık 2019 Perşembe

Ortaya çıkan yeni deliller saldırganların Yahudi karşıtı hareketlere üye olduğunu gösteriyor.  Çarşamba günü kaşer ürünler satan bir markette meydana gelen olayda, dükkana çalınmış bir kamyonetle gelen biri kadın iki saldırgan içeride bulunanlara ateş açtı.   

Saldırıdan çok kısa bir süre sonra polis özel timi ve federal kolluk kuvvetleri ile silahlı çatışmaya giren saldırganlar ölü olarak ele geçirildi.  Soruşturmada daha antisemitizm kesinlik kazanmamasına rağmen, AP haberinde ‘Antisemit olma olasılığı çok yüksek’ yorumunu yaptı.  

Polis açıklamasında, saldırganların polis ve Yahudilik karşıtı gruplara üye olduğunu ve olaya yataklık etme ihtimali olan farklı grupları da araştırdıklarını belirtti.

Öte yandan New Jersey City Belediye Başkanı Steve Fulop, güvenlik kamera görüntülerine göre, saldırganların kesin olarak kaşer marketi hedef aldığını, dolayısı ile saldırının antisemit olduğunu belirtti.