Nazi savaş suçları zanlısı Kanada vatandaşlığını kaybetti

Kanada Yüksek Mahkemesi, II. Dünya Savaşı’nda Nazi cinayetleriyle bağı olduğu iddiasıyla Ukraynalı bir göçmenin vatandaşlığının iptali kararını gözden geçirmeyi reddetti.

Dünya
11 Aralık 2019 Çarşamba

B’nai Brith Kanada’nın internet sitesine göre, Helmut Oberlander soykırım sırasında 90 binden fazla Yahudi’yi öldüren bir Nazi ölüm timinin üyesiydi.

95 yaşındaki zanlı, 1995’te Nazi vahşetiyle bağlantısı olduğu hakkında federal polisin soruşturma başlatmasından beri Kanada’da kalmak için mücadele ediyor.

Federal mahkemeye göre, 1952’de Kanada’ya göç başvurusu yaptığında göçmenlik ve vatandaşlık görevlilerine savaş faaliyetleri hakkında yanlış bilgilendirme yaptı. 1954’te daimi ikameti onaylandı ve 1960’ta Kanada vatandaşlığı elde etti.

Oberlander, kendini savunmak için Naziler tarafından zorla işe alındığını ve yalnızca Einsatzkommando 10’a ölüm mangası için tercümanlık yaptığını iddia ediyor.

2017’den beri Kanadalı yetkililer, “insanlığa karşı suç işlediği” ve “Nazilerin işlediği suçlara gönüllü, bilerek ve önemli bir katkıda bulunduğu” sebebiyle Oberlander’ın vatandaşlığını iptal etmeye çalışıyor.