Popüler uygulamalardan güncel haberler

Riella VARON Bilim ve Teknoloji
11 Aralık 2019 Çarşamba

Senenin son ayına giriş yapmış bulunmaktayız... Neredeyse birçok marka ve firma için bütçelerin sonlandığı, lansmanların tamamlandığı 2020 hedeflerinin konuşulduğu, yeni girişimlerin planlanmak üzere olduğu aralık ayı her yönüyle hareketli geçiyor.

Aktif olarak kullandığımız dijital uygulama platformları da, son çeyrek diye bahsettiğimiz bu dönem içerisinde, kullanıcılar için yeni özellikler, listeler ve özel paylaşımlar şeklinde güncelleme çalışmalarını yapıyor. Gün içerisinde severek kullandığımız söz konusu uygulamalarla ilgili kısa bir tura çıkmaya ne dersiniz? 

Gündemi en çok takip ettiğimiz uygulamalardan biri olan Twitter,  geçtiğimiz hafta iki farklı yeni özelliği yürürlüğe koyacağını duyurdu. Bunlardan ilki, konular hakkındaki sohbetleri tek bir yerden takip etmeyi çok kolaylaştıracak olan ‘Konu Başlıkları’ özelliğiyle Twitter akışımız daha da okuma odaklı hale gelecek. Twitter bu özelliklere ilişkin başlattığı denemelerle, kullanıcılarını da daha da mutlu etmeye çalışıyor.

Ayrıca çok uzun zamandır Twitter’dan beklenen ‘tweet zamanlama’ özelliği de geliyor!

Twitter üzerinden bir veya birden fazla tweet zamanlaması yapmak için Twitter’ın TweetDeck servisinden yararlanmanız gerekiyordu. Twitter’ı internet tarayıcısı üzerinden paylaşımları zamanlamak ve içerik paylaşmak mümkün olmuyordu. Twitter, bundan sonra tarayıcı üzerinden tweet’leri planlamaya olanak sağlayarak birçok ajans ve markanın işini de bu açıdan kolaylaştırmış olacak. Bazı kullanıcılar için test süreçleri başlayan özelliğin yakında tüm kullanıcılara açılacağının müjdesini de bu şekilde duyurmuş oldu. 

Çok uzun zamandır iletişimimizin bir parçası olan WhatsApp uygulamasının son özelliği “Karanlık Mod” özelliği de hayatımıza girecek. Özellikle siyah severlerin uzun zamandır beklediği bu versiyonun, WABetaInfo’ya göre, bu son hazırlıkları tamamlanmak üzere...

iOS ve Android cihazlarda isteğe bağlı olarak aktif edilecek olan Karanlık Mod özelliği, arayüzü özellikle OLED / AMOLED ekranlı telefonlar için çok daha az enerji harcar hale getiriliyor. Aynı zamanda karanlık ortamda mesajlaşmayı da kolaylaştıran koyu arayüz modu, göz yorulmasını da en aza indirgeyebilecek.

Özellikle bir yerden, başka bir yere giderken müziksiz yapamam diyenler için de, en sevilen uygulama olan Spotify da, aralık ayının gelmesiyle, merakla beklenen kişisel müzik listelerini yayınladı. En çok dinlediğimiz şarkılar, en çok dinlediğimiz sanatçılara ve podcast’lerimize kadar birçok içeriği, çok detaylı bir liste içerisinde bizlerle paylaşmış oldu. Spotify, bu listelerin sosyal medya mecraları üzerinden paylaşılabilmesini olanak tanıdı. Böylece birçok kişinin müzik oynat listelerine (playlist) twitter, Instagram story’ler üzerinden göz gezdirebilme olanağı sağlandı. Sizler de Spotify’ın gerçekleştirdiği bu özelliğiyle 2019 yılı listenizi oluşturabileceksiniz.

Daha birazcık erken de olsa şimdiden hepinize teknolojinin olumlandığı yeni verilerle iyi yıllar!!!