Türk Yahudi Toplumundan...

Toplum
11 Aralık 2019 Çarşamba

Neve Şalom’da Hanuka konseri

Aşkenaz Cemaati ve Neve Şalom Sefarad Sinagogları Vakfının birlikte düzenledikleri Aşkenaz ve Sefarad Ezgileriyle Hanuka Konseri önümüzdeki günlerde Neve Şalom Sinagogunda gerçekleşiyor.

Katılımcılar kokteylin ardından Burstein’s Klezmer Basement ve Cenk Rofe’nin büyülü sesinden ezgilerle keyifli bir gece geçirecekler.

YAD’DAN ÇİFTE İYİLİK KAMPANYASI : 'Ne kadar köfte, o kadar iyilik’

Hanuka için ayakkabı kampanyası başlatan YAD ekibi aldıkları olumlu geri dönüşlerin kendilerini çok memnun ettiğini belirttiler.

Dan Weinstein ve ekibi YAD’ın yardımları ile ilgili birçok soru aldıklarını, Şalom okurlarının özellikle YAD’a bağlı La Casa Catering ile ilgilendiklerini ve kendilerini “Hem sipariş verelim, hem yararlanalım, hem de iyilik yapmış olalım” diyerek soru yağmuruna tuttuklarını dile getirdi.

Weinstein başlattıkları bir diğer kampanyayı da şöyle anlatıyor: “Mutfaklarınıza sipariş edeceğiniz her kaşer yiyecek çifte iyilik getirecek. Örneğin bir seuda için sipariş edilenler hem seuda olarak iyiliğe neden olurken hem de YAD’a sağlanan kazancın yüzde 85’i ihtiyaçlılarımıza iyilik olarak ulaşacak. Buna benzer başka ‘kazan kazan’ önerilerimiz de var. Köfte projemizden bahsetmek isteriz. ‘Ne kadar köfte, o kadar iyilik’ sloganı ile yola çıktık.

Hem ucuz, hem nefis, hem hazır köfteyi dondurucunuza atıyorsunuz, hem de üstüne her köfte ile iyilik yapmış oluyorsunuz. YAD - La Casa mutfaklarında hazır kaşer köfte yapıyor, donmuş olarak satıyoruz. Ürün çeşidine İnegöl köfte ile başladık. Çeşitlerimiz kasap köfte ve burger köftesi olarak artacak.”

0535 970 48 60 no’lu telefon numarasından ulaşan ve en az iki kilo sipariş veren okurların evlerine teslimat yapılabileceğinin müjdesini veren yetkililer ayrıca köfte çeşitlerinin 19 Aralık’tan itibaren Şişli Sinagogunda ve ocak ayından itibaren de Caddebostan Sinagogu ve Denet Gıda mağazalarında satışa sunulacağını da sözlerine eklediler. 

ÇANAKKALE SİNAGOGU, ABD  KONSOLOSU DARNELL’İ AĞIRLADI

9 Aralık günü İstanbul ABD Başkonsolosu Dari a L. Darnell, asistanı ve çevirmeni ile birlikte Çanakkale Mekor Sinagogunu ziyaret ettiler.

Çanakkale Cemaati adına Sami Kumru ve Selim Varon ziyarette hazır bulundular ve ziyaretçilere sinagog ve Çanakkale’de Yahudi yaşamı konusunda bilgi verdiler. Çok samimi sohbetlerin yaşandığı gezide Başkonsolos Darnell ve ekibi büyük memnuniyet duyduklarını belirtti, ziyaretçi defterine düşüncelerini yazarak teşekkürlerini sundular.


BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE  KÜLTÜREL ETKİNLİK GÜNLERİ

9-10 Aralık tarihlerinde Başkent Üniversitesinde gerçekleşen etkinlikte gazetemiz çizeri İzel Rozental’in yanı sıra Tan Oral, M. Şengöz, Hilal Özcan, Sait Munzur, Ali Fuat Süer, Hicabi Demirci ve Emra Yılmaz’ın karikatürlerinden oluşan bir sergi de yer aldı. 


ALEF HANIMLARI GALERİ APEL’DEYDİ

Alef Hanımları geçtiğimiz hafta bir senenin veya bir ömrün kaçınılmaz ardışık evrelerini düşündüren ‘Dört Mevsim’ sergisini Galeri Apel’de ziyaret etti.

Galeri Apel bu sergiyle yılsonunun gelişini kutlarken, bir yandan da içinde bulunduğumuz sonsuz ‘dört mevsim’ döngüsünü, farklı sanatçıların bu kavrama değişik biçimlerde atıfta bulunan eserleriyle vurgulamayı amaçladı.

Sanatçılar Endam Acar, İdil Akbostancı, Aydan Baktır, Filiz Başaran, Ramazan Bayrakoğlu, Sakine Çil, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Şakir Gökçebağ, Aslımay Altan Göney, Sevil Koçanoğlu, Raziye Kubat, Güler Güngör, Suzy Hug Levy, Emre Senan, Maria Sezer, Yıldız Şermet, Gamze Taşdan, Sinem Üstün, Y.Bahadır Yıldız’ın eserleri zihinlerde keyifli bir tat bırakırken, galeri sahibi ve küratör, sanat duayeni Nuran Terzioğlu rehberliğinde gerçekleşen ziyaret, hanımlara unutulmaz bir gün yaşattı.