Birleşmiş Milletler’den antisemitizm uyarısı

Birleşmiş Milletler Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Şahid, antisemitizmin hem sağ hem de sol görüş kanatlarında artışta olduğuna dikkat çekti.

Dünya
23 Ekim 2019 Çarşamba

Hem sağ hem de sol kanadı eleştirdi

  Konuyla ilgili Genel Kurul’a bir rapor sunan Şahid, “Neo-Nazi, aşırı sağ ve beyazların üstünlüğüne inanan grupların, sloganlar ve komplo teorileriyle insanları kışkırtarak Yahudilere yönelik düşmanca tavrın yaygınlaşmasını endişeyle takip ediyorum” dedi. Şahid, sol kesimi de eleştirerek, “Politik açıdan sol görüşlü olan kanattan taşan antisemit söylemler ve ayrımcı tavır da beni telaşlandırıyor” dedi.  

Tek yol eğitim

  Şahid, eğitimin günümüzde ve gelecekte nefretin yayılmasını engellemekte çok önemli bir rolü olduğunu belirtti. Antisemitizme karşı ses yükseltebilmek için küresel bir koalisyon oluşturulması gerektiğini açıklayan uzman bunun için yine kullanılabilecek en iyi yolun eğitimden geçtiğini vurguladı.

 

 

BM Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Şahid, antisemitizmin hem sağ hem de sol görüş kanatlarında artışta olduğuna dikkat çekti.

Kurula hitap eden Şahid, “Neo-Nazilerin ve aşırı sağcı İslam gruplarının da dahil olduğu ve beyazların üstünlüğüne inanan kesimin sloganlar, genellemeler, ayrımcılık ve komplo teorileri yollarıyla insanların kışkırtılarak Yahudilere karşı olan düşmanca tavrın, ırkçılığın ve şiddetin haklı çıkarılması yönündeki çalışmaların yaygınlaşmasını endişeyle takip ediyorum. Politik açıdan sol görüşlü olan kanattan taşan antisemit söylemler ve ABD’nin Yahudilere karşı takındığı ayrımcı tavır da beni telaşlandırıyor” dedi.

Şahid, eğitimin günümüzde ve gelecekte nefretin yayılmasını engellemekte çok önemli bir rolü olduğunu belirtti.

BM Eğitim Panelinde söz alan raportör, antisemitizme karşı ses yükseltebilmek için küresel bir koalisyon oluşturulması gerektiğini ve bunun için yine kullanılabilecek en iyi yolun eğitimden geçtiğini söyledi.

Yine BM Kuruluna başka bir vesileyle konuştuğunda da Şahid, antisemitizmi ‘evrensel nefret madenindeki bir kanarya’ olarak nitelendirdi.

Şahid geçmişte de tüm BM üyesi ülkeleri, IHRA’nın (International Holocaust Remembrance Alliance - Uluslararası Soykırım Anma İttifakı) antisemitizm tanımını benimsemeye çağırmıştı.

Şahid’in Genel Kurul’a sunduğu raporda, pek çok ülkede ve hatta sol kanat diye bilinen görüşte, İsrail Hükümeti’nin politik görüşleri ve davranışlarına karşı duyulan öfkeyi ifade ederken en ırkçılık ve emperyalizm karşıtı olarak bilinen kişi ve grupların dahi, söylemlerine antisemit hikâyeler ve kinayeler katarak konuşmalarına dair olayların gittikçe arttığına dikkat çekildi. 

'BDS AKIMI ÖZÜNDE ANTİSEMİT'

Raporda ayrıca İsrail’e desteğin sona ermesi konusunda çalışmalar yapan BDS akımının (Boycott, Divestment, Sanctions - Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar) hareketlerinin özünde antisemit olduğu ve ‘İsrail Hükümeti ile tüm dünyadaki Yahudileri ilişkilendirerek bir göstermenin asla kabul edilemeyeceği’ de belirtildi.

Rapor, BM Genel Sekreteri António Guterres’in, “İsrail’in var olma hakkını yasadışı ilan etmeye çalışarak İsrail’i yok etme çağrılarında bulunmak antisemitizmin çağdaş dünyadaki göstergesidir” şeklindeki sözleriyle sona erdi.