1973 Yom Kipur Savaşı

İsrail Başbakanı Yom Kipur Savaşının 46. yıldönümünde yaptığı konuşmada vatanı için hayatını veren askerleri andı ve İsrail’in gerekirse düşmanlarına karşı tek başına kendini savunacağını belirtti.

Dünya
11 Ekim 2019 Cuma

Yom Kipur Savaşı Anıtında yapılan törende konuşan   Netanyahu, konuyu İran’ın tehditlerine getirdi ve şunları belirtti: “İran bizi her fırsatta tehdit etmekte, İsrail’i haritadan sileceğini, yakında böyle bir devletin olmayacağını ifade ediyor. Dahası İran bize defalarca saldırmayı da denedi. Biz bu duruma hazırlıklıyız; gerekirse bu tehlikeye karşı kendimiz savunuruz. 

Hiçbir zaman bu dünyada yalnız bir toplum olarak yaşamayı düşünmedik, ancak Yom Kipur Savaşının başında yalnız bırakılmıştık. ABD ancak savaşın sonlarına doğru bize yardım etmeye karar vermişti.  Bugün ABD’nin desteği çok güçlü ve bunun için müteşekkiriz.  

İsrail ordusu günümüzde her tehdide karşı hazırlıklıdır. Gerekirse potansiyel tehditleri daha doğarken, büyük bir ezici güçle  saf dışı bırakabilir. Bu durum bizim Yom Kipur Savaşından aldığımız en büyük derstir.” 

1973 yılında Yahudiliğin en kutsal günü Yom Kipur’da Mısır’ın liderliğinde, Suriye kuzeyden, Mısır orduları ise güneyden İsrail’e sürpriz bir saldırıda bulunmuştu. Altı farklı Arap ülkesi ve Küba da cepheye gönderdiği askeri birliklerle Mısır ve Suriye ordularına destek çıkmıştı. 

 İki hafta beş gün süren savaşta başta kuzeyden ve güneyden ilerleyen ordulara karşı koyamayan İsrail birlikleri geri çekilmiş ardından karşı atağa geçerek savaşı kazanmıştı. İsrail birlikleri Suriye’nin başkenti Şam’a kilometreler kala ilerleyişini durdurmuştu. 

Savaş’ta İsrail ABD tarafından büyük lojistik destek görürken, benzer şekilde zamanın süper gücü SSCB de Arap ordularına silah ve malzeme sağlamıştı.

Ancak savaşın başlangıcında SSCB Arap ülkelerine destek verirken ABD’nin silah ve malzeme desteği son anda İsrail’e ulaşmıştı. Savaşta 2500’den fazla İsrail askeri,  Arap ordularından ise  yaklaşık18,500 asker ölmüştü.  

1973 savaşı sonunda Mısır 1974’te İsrail ile barış  anlaşması imzalamış ve bir daha da İsrail ile hiçbir çatışmaya girmemişti.