Sosyal medyadaki nefret videosuna büyük tepki

Küçük çocuklara “Yahudilere ölüm, Filistin kurtulacak” sloganlarının attırıldığı video, sosyal medyada yer alınca büyük tepkilere neden oldu.

Toplum
7 Ağustos 2019 Çarşamba

“Yahudi’ye ölüm, Filistin kurtulacak, Ayasofya açılacak” sloganlarının tekrarlandığı videoda, yaşı küçük çocuklar ve kadınlar görünüyor. Kalabalık gruba sloganları attıran kişinin de genç bir kız olduğu anlaşılıyor. Sloganların ardından grup tekbir getiriyor.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, sosyal medyada yer alan görüntülerde yer alan slogancı kadın ve arkasındaki organizasyon hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu. Paylan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’na ‘konuyla ilgili ihmali olan yetkililer hakkında idari soruşturma açılıp açılmayacağını’ ve söz konusu bakanlıkların ‘bu tür olayların yaşanmaması için hangi tedbirler alacağını’ sordu. Paylan, bakanlıklara verdiği 3 ayrı soru önergesinde, videodaki çocukların istismara uğradığını ve çocukların nefret suçuna özendirildiği ifade etti.

Paylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği önergede yönelttiği sorulardan bazıları şunlar oldu:

Videoda “Yahudi’ye Ölüm!” diye bağırması sağlanan çocuklar hangi amaçla, hangi organizasyon dahilinde bir arada bulunmaktadır? Bu organizasyon, Bakanlığınız ve ilgili Mülki Amirlerin bilgisi dahilinde mi gerçekleştirilmiştir?

Bahsi geçen videoda çocuklara nefret söylemi barındıran slogan attıran ve çocukları nefret suçuna özendiren çocuk istismarcısı kişilerin kimlikleri tespit edildi mi? Bu kişiler hakkında etkili bir soruşturma gerçekleştirildi mi?

Nefret söylemi, nefret suçu ve çocuk istismarını önlemek adına Bakanlığınızın sürdürdüğü bir çalışma bulunmakta mıdır? Bir daha bu tür olayların yaşanmaması için ne gibi tedbirler almayı düşünmektesiniz?

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da söz konusu videoya tepkisini sosyal medyada paylaştı. Yeneroğlu, “Bu zihin kundakçılığı elbette bir suç, bir vahşet. Ciddiye almayanlar Yeni Zelanda, Norveç ve El Paso sonuçlarına baksın. Karşılıklı nefretten beslenen ve ‘Bir insanı haksız yere öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir’ ilahi ölçüsünden nasibini almamış ortamları göz ardı edemeyiz” dedi. Yeneroğlu şöyle devam etti:

“Başka marjinal örnekler ortaya koyup, ama ‘onlar’ da öyle yapıyor diyecek olanlar çıkacaktır maalesef. Aslında bir utanç durumu. Ama o kişilere tek söyleyeceğim: Farkınız olsun. Olmayacaksa ve örneklerini verdiğiniz onlar kimse, herhangi bir farkınızın olmadığını bilin! Nefret tellâlları göz ardı edilerek bana dokunmayan bin yaşasın mantığıyla hareket edilirse, nefretin yayılması teşvik edilmiş olur. Nefret suçlarıyla mücadeleyi azınlıklara kalmamalı! Medya, siyaset ve sivil toplum el birliğiyle nefret suçlarına karşı sesimizi yükseltmeliyiz!”

Şalom Gazetesi Yayın Yönetmeni İvo Molinas da söz konusu videoyla ilgili görüşlerini bianet’te Pınar Tezcan ile paylaştı. Molinas şunları aktardı:

Türkiye’deki görsel ve yazılı basında, sosyal medyada çok yoğun bir antisemitizm var, ama bu video antisemitizmin bambaşka bir örneği. Küçücük beyinlere Yahudilerin ne olduğunu bilmeden, Yahudi nefreti, insan nefreti fikri zerk ediliyor. Bu küçük çocuklar potansiyel Yahudi düşmanı olarak topluma entegre olacak, en büyük tehlike bu. Irkçılık ve nefret suçlarına ceza-i müeyyide uygulanmalı. Irkçılık ve nefret suçu oluşturabilecek söylemlere, sorumlulara, çocukları buna yönlendirenlere mutlaka dava açılması lazım. En üzücüsü bir şey yapamamamız. Bütün ırkçılık ve nefret suçlarına caza-i müeyyide uygulanmalı. Bu video antisemitizmin en üst ve en sert versiyonu. Çözümü kısa vadede bu, uzun vadede de eğitim. Bir etnik grubun, küçücük çocukların beynine düşman olarak yerleştirildiği bir Türkiye yaşıyoruz, en büyük acı da bu zaten. Toplum olarak sadece şikâyet ediyoruz, bir şey yapamıyoruz. Bunu durdurmak için ne siyasi ne hukuksal girişimlerde bulunulmaması üzüntü kaynağı.”