İsrail’de 2019 Eurovision yarışmasını Hollanda kazandı

Boykot çağrılarına rağmen Madonna’nın da katıldığı Tel Aviv’deki 64. Eurovision Şarkı Yarışmasını Hollandalı Duncan Laurence’nin seslendirdiği ‘Arcade’ isimli parça kazandı.

Dünya
20 Mayıs 2019 Pazartesi

Finalde 41 ülkeye yapılan bağlantılar ile şarkılara puanlar verildi.Yarışmanın daha başında favori gösterilen Laurence, 492 puanla birinci oldu.Hollanda yarışmayı en son 1975’te kazanmıştı.

Finale katılan ülkeleri, iki yarı finalde üst tura çıkmaya hak kazanan onar ülkenin yanı sıra her sene doğrudan katılma hakkına sahip beş ülke (Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, İspanya) ve ev sahibi İsrail oluşturdu.

Final gecesi, geçen yıl Portekiz’in Lizbon kentinde yapılan yarışmayı kazanan İsrailli şarkıcı Netta Barzilai’nin performansıyla açıldı.Yarışmayı sunanlar arasında İsrail’in ünlü yıldızı Bar Refaeli de vardı.

Madonna mini konserinde ünlü hiti Like a Prayer’ın yanı sıra yeni albümünden parçalar seslendirdi.Sanatçıya eşlik eden keşiş kılığındaki iki dansçının bir an için İsrail ve Filistin bayrakları göstermesi ise Eurovision yönetimi tarafından kınandı ve yarışmanın politikadan bağımsız olması gerektiği hatırlatıldı.

 Yarışmada İtalya ikinci, Rusya üçüncü olurken ev sahibi İsrail ise 23. oldu.