BM´den Körfez´e itidal çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Körfez’de yaşanan gelişmelerin ve sertleşen söylemlerin gerginliği daha fazla arttıracağını belirterek, bölge ülkelerine itidal çağrısı yaptı.

Dünya
16 Mayıs 2019 Perşembe

Genel Sekreter Antonio Guterres'in Körfez'deki gelişmeleri ve giderek sertleşen söylemleri endişeyle izlediğini belirten BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, bu durumun bölgenin istikrarsızlığına olumsuz etki yapacağını belirtti.

Genel Sekreter’in, ticari gemilere sabotajı ve Husilerin üstlendiği Suudi Arabistan'ın petrol pompa istasyonuna yönelik drone saldırısını kınadığını aktaran Dujarric, Guterres'in tüm taraflara gerginliğin daha da artmaması için maksimum itidal göstermeleri çağrısı yaptığını belirtti.

Suudi Arabistan, pazar akşamı Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) kara suları yakınlarında iki petrol tankerine sabotaj düzenlendiğini duyurmuştu. BAE de aynı bölgede farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin sabotaja uğradığını bildirmişti. ABD de İran'dan gelebilecek tehditlere karşı Uçak Gemisi Taarruz Grubunu Körfez’e sevk etmişti.