İsrail’in Bağımsızlık Günü meşalesinde bu yıl ‘diaspora’ yok

İsrail’in Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında, geleneksel olarak yakılan Herzl Tepesinde meşaleyi yakanlar arasında bu yıl Diaspora Yahudilerinden kimse yer almayacak.

Dünya
12 Mart 2019 Salı

İsrail Kültür Bakanı Miri Regev, konuyla ilgili olarak hafta başında yaptığı açıklamada, meşale yakacak isimler arasında Diasporadan kimsenin yer almaması ile ilgili herhangi bir sebep belirtmedi. 2017 yılında meşaleyi, Diaspora Yahudilerini temsilen Simon Wiesenthal Merkezi kurucusu Haham Marvin Hier yakmıştı. 2018 yılında ise Amerikalı aktris Mayim Bialik bu görev için seçilmiş ancak rol aldığı Big Bang Theory dizisinin çekim programı nedeniyle katılamayacağını bildirmişti.

Geçtiğimiz yıl İsrail ile Diaspora Yahudilerinin ilişkileri, özellikle Ağlama Duvarında ‘eşitlikçi dua’ hakkı konusunda yaşanan sürtüşme nedeniyle sorunlu oldu. İsrail Diaspora İşleri Bakanı Naftali Bennett, Regev’in kararını, “Tüm Yahudilere karşı bir hakaret” olarak nitelendirdi. Kararı eleştiren ilk Diaspora grubu ise Ruderman Ailesi Vakfı oldu. Vakıf kararı “hatalı” olarak değerlendirirken İsrail ile dünya Yahudileri arasındaki ilişkileri zayıflatacak bir gelişme olarak yorumladı.