Savaşın Arap dünyasına faturası 900 milyar dolar

Dünya Bankası Başkanı Yardımcısı, Arap ülkelerinin, gelir dağılımında dünyanın en kötü ülkeler sıralamasında olduğunu belirtti.

Dünya
12 Mart 2019 Salı

Kuveyt’i ziyaret eden Dünya Bankası Başkanı Birinci Yardımcısı Mahmud Muhyiddin, Arap ülkelerinin zararının, 2010-2018 yıllarında yaşanan savaşlar sonucu yaşanan yıkım ve kaçırılan kalkınma fırsatları nedeniyle 900 milyar dolar olduğunu açıkladı. Muhyiddin, Arap Baharı olarak nitelendirilen dönemde, Suriye, Libya ve Yemen'de yaşanan silahlı mücadelelerin bu ülkelerin ekonomilerini yıktığını vurguladı.

Dünyanın en kötü gelir dağılımının, Arap ülkelerine ait olduğuna dikkati çeken Muhyiddin, ülkelerdeki yüzde 10'luk kesimin, milli gelirin yüzde 60'ına sahip olduğunu belirtti. Avrupa ülkelerinde bu oran yüzde 45 civarında.

BM tarafından kararlaştırılan 2030 sürdürülebilir kalkınma programının bölge ülkelerindeki durumunu incelemek üzere Kuveyt'e giden Muhyiddin, Dünya Bankası olarak, 2019 ve 2020'de petrol varil fiyatının 69 ile 74 dolar arasında olmasını beklediklerini dile getirdi.