İtalyan Kültür’de, ‘İtalya’da çocuk Soykırım’ı

12 Mart Salı saat 17.00’de, İtalyan Kültür Merkezinde ‘Çocuk soykırımı: İtalya´da Yahudi çocuklarının gördüğü zulüm (1938-1945)’ başlıklı bir etkinlik gerçekleştirilecek.

Sanat
11 Mart 2019 Pazartesi

938-1945 yılları arasında faşist rejim tarafından yürütülen Yahudi karşıtı zulmün tarihi biliniyorsa da bu yedi yıllık trajik süreçte İtalyan çocuklarının nelere maruz kaldıkları daha az bilinir. Hem savaş ve ırkçılık eğitimiyle büyüyen ‘aryan’ çocukları hem de özellikle okuldan uzaklaştırılan, ebeveynlerinin emek ve sosyal gelişmesinin güçsüz şahitleri olan Yahudi çocukları için bu durum geçerlidir. Çocuk soykırımı kitabından hareket ederek özellikle de İsrail kökenli İtalyan çocukluğuna ilişkin ‘ırksal’ mevzuatta tartışma- zulmün ilerici aşamalarının gösterilmesinden ve iyileşmesi zor olan bir yara ölçüsünün yansıtılmasından sonra - ayrıca ana konuyla ilgili sorunları da ele alacak ve böylece yirminci yüzyılın trajedilerinde çocukların rolü konuşulacak.

Konuşmacı Bruno Maida Torino Üniversitesi, Beşeri Bilimler Bölümünde Çağdaş Çocukluk ve Tarih Tarihi dersleri veriyor. Direniş ve çağdaş toplum tarihi için Piemonte Enstitüsünün bilimsel komitesinin bir üyesi. Auschwitz'deki yeni İtalyan anıtının gerçekleşmesi için Konsey Başkanlığı Teknik-Bilim Komitesi üyeliği yaptı.

Etkinlik Società Italiana per lo Studio della Storia Contemporanea himayelerinde İstanbul Özel İtalyan Lisesi İşbirliğiyle gerçekleşmiştir.