Roma’da Yunus Emre Kültür Merkezinde Türk diplomatın kahramanlığı anıldı

Eski Rodos Başkonsolosu merhum Selahattin Ülkümen´in Holokost´tan kurtardığı Lina Amato Kantor´un hikayesinin anlatıldığı belgesel Roma´daki Yunus Emre Kültür Merkezinde gösterildi.

Dünya
8 Mart 2019 Cuma

Film gösterimi öncesi Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli bir konuşma yaptı.

Esenli şunları belirtti: “Holokost milyonlarca masum insanın acı çektiği, tarihte eşi benzeri bulunmayan bir suçtur. Bugün, gelecek nesillerin farklı gördüklerine kin beslemeyecekleri, saygı ve hoşgörünün hakim olduğu bir dünya inşa etmemiz gerekir. Antisemitizmin, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve İslamofobinin yine aynı coğrafyada yeniden yükselişte olduğunu görmek endişe vericidir. Ülkemizde birlikte yaşama kültürünün uzun bir geçmişi vardır. Osmanlı İmparatorluğu 1492'de İspanya’dan sürgün edilen Yahudi nüfusunu kucaklamıştır. Türkiye, bugün de, insan onurunu temel alan yaklaşımı ve tarihi bir insani çabayla 3,5 milyon Suriyeliyi bağrına basmaktadır. Tüm bu insani çabaların tarihte hak ettiği yeri alacağına inanıyorum.” 

1943-1945 arasında Rodos Başkonsolosu olarak görev yapan, merhum Selahattin Ülkümen, 2. Dünya Savaşında 200 Yahudi asıllı kişiye Türk Pasaportu vererek onları mutlak bir ölümden kurtarmıştı.