İsrail’de seçim öncesi ‘dilekçe savaşı’

Yeş Atid Partisi, aşırı sağcı ‘Kahanist’lerin İsrail Meclisi Knesset’e girmesini engellemek için diğer partilerle güçleri birleştiriyor.

Dünya
6 Mart 2019 Çarşamba

İsrail seçimleri yaklaşırken, Yeş Atid Partisinin temsilcileri, İşçi Partisi meclis üyesi Stav Shaffir ve Meretz Partisi’ni bir araya getirip, Merkez Seçim Kuruluna aşırı sağ Otzma Yehudit Partisi adayları Itamar Ben-Gvir ve Michael Ben Ari hakkında dilekçe verdirerek, seçimlere katılmalarının engellemesini sağlamaya çalışıyor.

Bu konuda Otzma Yehudit Partisinin tepkisi gecikmedi; parti bu hareketten Mavi Beyaz partisi lideri Benny Gantz’ı sorumlu tuttuğunu açıkladı.

Parti bir açıklamasında “kedi çantadan çıktı” dedi. “Benny Gantz’ın menetme dilekçesine katılması sadece ikiyüzlü değil solcu olduğunun da kanıtıdır. Anlaşılıyor ki Gantz Knesset’teki terörist temsilcilerinin oylarıyla hükümet kurmak için, men etme dilekçesini imzalayarak onlara göz kırpıyor.”

Bu arada, Likud Partisi de Merkez Seçim Kurulunun Balad Partisinin seçimlere girmesini engellemek için bir dilekçe sunmaya hazırlanıyor. Buna karşılık olarak Balad “Biz buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Yeni Kahanist Haham, bize ahlak dersi veremez” yorumunu yaptı.

2016 yılında Knesset Ahlak Komitesi, Balad Partili milletvekilleri Hanin Zoabi, Basel Ghattas ve Jamal Zahalka’yı, teröristlerin aileleriyle buluşmalarının uygunsuz bir davranış olduğuna gerekçesiyle, geçici olarak parlamentodan uzaklaştırmıştı. Balad Partisi, 2007 yılında Hizbullah için casusluk yaptığı suçlamaları sırasında İsrail’den kaçan Azmi Bishara tarafından 1995 yılında kurulmuştu.