İsveçli Yahudi gazeteciye Maduro taraftarlarından taciz

Venezüella’da şiddet durmuyor. Yahudi asıllı İsveçli gazeteci Annika H. Rothstein şiddet olaylarında tacize uğrayan ve soyulan birkaç yabancı gazeteciden biri oldu.

Dünya
25 Şubat 2019 Pazartesi

Venezüella- Kolombiya sınırında olayları takip eden Rothstein, koruması ile birlikte  Venezüella Başkanı Nicolas Maduro sempatizanı, para militarist  bir grup tarafından tutuklandı ve ardından tüm değerli eşyalarına el kondu. 

Geçtiğimiz cumartesi  meydana gelen olayda tepeden tırnağa silahlı grup, Rothstein ve korumasına silah dayayarak karın üstü yerlerde süründürdü. Daha sonra her ikisini de darp etti.

Rothstein Twitter’dan yaptığı açıklamada önce öldürüleceklerini düşündüğünü ancak gruba muhaliflerden ateş açılması  ile kaçtıklarını belirtti. 

Rothstein,  bir yabancının telefonunu kullanarak Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı: “Herkesin bu rejimin, gerçekleri söyleyen vatandaşlarına neler yaptığını bilmesini istiyorum. Bugün Venezüella vatandaşlarının son 20 yıldır yaşadıkları acıyı ben de tattım. Aşağılandım ve korkutuldum, umarım bu mesaj dünyanın burada neler olduğunun anlamasına yardımcı olur.” 

Saldırı Venezüella Gazeteciler Birliği tarafından kınandı.