Almanya’da sağcılara bedava Holokost filmi

Almanya’da Cinexx adlı sinema salonları 27 Ocak’ta, Holokost Kurbanlarını Anma Günü’nde, Schindler’in Listesi filmini bedava göstereceğini açıkladı.

Dünya
4 Ocak 2019 Cuma

Schindler’in Listesi adlı film savaş sırasında Naziler için üretim yapan bir fabrikatörün zamanla nasıl Yahudilerin hayatını kurtaran bir meleğe dönüştüğünü anlatıyor.

Film savaş sırasında geçen gerçek bir hikayeye dayanıyor.  Aşırı sağcı AfD (Almanya için Alternatif Partisi) üyeleri  Hechenberg’de bulunan Cinexx sinema salonlarında filmi bedava izleyebilecek.  Sinema salonları şirketinin teklifi AfD üyelerinin bazıları tarafından tepki ile karşılandı ve  partiyi kamuoyunun önünde küçük düşürdüğü, Nazi olmakla suçladı.  Alman Parlamentosunda 12 sandalyesi bulunan Parti tarafından yapılan resmi açıklamada, sinemanın davranışı ayırımcılık olarak nitelendi.  Sinema şirketinden cevap açıklamada gecikmedi,

“Biz hiçbir zaman Afd üyeleri Nazi sempatizanıdır ifadesi kullanmadık. Eğer bu konudaki şüpheleri gidermek istiyorlarsa bu onların inisiyatifinde.  Ancak geçmişte filmdeki hikayeyi hor gördükleri de bilinen bir gerçek.”