ABD ile İsrail, UNESCO’dan resmen çıktı

Dünya
3 Ocak 2019 Perşembe

ABD ile İsrail yönetimleri, ‘Filistin yanlısı’ olduğunu iddia ettikleri Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) çıkma kararlarını

1 Ocak itibarıyla hayata geçirdi.ABD ile İsrail’in yaklaşık bir yıl önce başlayan UNESCO’dan ayrılma süreçleri tamamlandı. ABD ve İsrail yönetimleri uzun süredir UNESCO’yu Filistin yanlısı ve İsrail karşıtı olmakla suçluyordu. ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturduğu Ocak 2017’den beri, UNESCO yönetimini eleştiriyordu. Washington yönetimi, Ekim 2017’de kurumdan çekileceğini Birleşmiş Milletler’e bildirdi. Trump’ın ardından İsrail yönetimi de aynı adımı attı.

Paris merkezli UNESCO özellikle tarihi eserleri ve kültürel varlıklarla gelenekleri korumaya aldığı UNESCO Dünya Miras Listesi’yle tanınıyor. Kız çocuklarının eğitiminin desteklenmesi, Yahudi Soykırımı’nın idrak edilmesinin sağlanması ve inkârıyla mücadele edilmesi, basın özgürlüğünün savunulması gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor.

2011 yılında Filistin’e tam üyelik veren ve İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgalini kınayan UNESCO, kutsal topraklardaki Yahudi antik kalıntılarını Filistin’in kültürel mirası diye tanımladığı gerekçesiyle de eleştirilmişti.

İki ülkenin çekilmesi, kurumu mali açıdan fazla etkilemeyecek. Zira Filistin›i üye kabul ettiği 2011›den beri ABD ile İsrail›in kuruma yaptığı maddi katkı önemli ölçüde kesintiye uğramıştı.