ABD’de Holokost kurtulanları yine korkuyor

ABD’de Soykırım kurtulanları Yahudi kimliklerini açıklamaktan yine korkuyor.

Dünya
11 Aralık 2018 Salı

ABD’de yaşanan Pittsburgh Sinagogu katliamı ve yükselen antisemitizm, insanlığın en karanlık çağlarından birini yaşamış olan bu insanların, tarihin yeniden tekerrür edeceğinden korkmalarına sebep oldu.

Avrupa’daki Soykırım’dan kurtulan bu insanlar yıllar sonra ABD’de artan antisemitizmin eski korkularını ateşlemesinden korkuyor. Şimdi bu yaşlı insanlar bir kez daha kendilerine soruyor: “Yeniden saklı bir hayata geri mi dönelim yoksa tam tersine yaşadığımız acıları yeni nesiller ile paylaşmaya devam mı edelim?”

Çoğu savaş yıllarında çocuk olan ve en güzel çağları Naziler tarafından çalınan, ailelerinden koparılan  bu insanlar en güvenli bildikleri ve yıllardır yaşadıkları ABD’de yükselen ırkçılıktan endişeli.

Geçtiğimiz Hanuka Bayramı’nda New Jersey’de düzenlenen bir partide hanukiyanın mumları Holokost kurtulanları tarafından yakıldı.

Partiye katılanlar endişelerini dile getiriyordu. 89 yaşındaki Holokost Kurtulanı David Lefkovic, Pittsburgh saldırganını kast ederek şunları belirtti: “Deli bir adam Trump’ı dinledi,  katliam yaptı.”

Terezin Kampından canlı çıkmayı başaran ve  o yıllarda sadece altı yaşında olan Adela Dubovy ise şunları söylüyordu: “Trump konuşmalarında zayıfları sevmediğini belirten ifadeler kullanıyor, bu kesinlikle Nazi tarzı bir konuşma.”

FBI istatistiklerine göre, ABD’de antisemitizm geçtiğimiz yıl yüzde 37 arttı.