‘Fame’ filminin ünlü sanat okulu Nazi sembollerini yasakladı

Efsanevi müzikal film Fame’in (Şöhret) sahnelerine konu olan New York Guardia Sanat Lisesinin yapımını üstlendiği müzikal oyunun sahnelerinden Nazi sembolleri çıkarıldı.

Sanat
10 Aralık 2018 Pazartesi

‘Sound of Music/Neşeli Günler’ müzikalini sahneleyen  okulda Nazi sembollerinin ilgili sahnelerden çıkarılması Okul Müdiresi Lisa Mars’ın talimatı ile gerçekleşti.

Ancak New York Orta Eğitim Dairesi, New York Daily News’a yaptığı resmi açıklamada, bazı sahnelerde halen Nazi sembollerinin görüldüğünü belirtti.

Bazı lise öğrencileri Nazi sembollerinin çıkarılmasına karşı çıktı.  Bir lise üç öğrencisi okulun liberal ve Nazilere karşı bir okul olduğunu tartışmadığını, ancak hikayeden Nazi sembollerini çıkarmanın tarihi yanlış yansıtmak olacağını belirtti.

The Sound of Music hikayesinde yer alan Von Trapp Ailesi Avusturya’da Nazilerin hızla yükseldiği bir zamanda yaşamakta ancak Nazilere karşıdır.  Söz konusu oyun Tony Award ödülünü almıştı.   Müzikalin  gelirinin bir kısmı Holokost yardım gruplarına aktarılacak.  Oyunun en önemli özelliklerinden biri seyircilerin de rol aldığı sahneler olması.

 Oyunun başında seyircilere dağıtılan notlarda bazı sahnelerde söylemeleri gereken replik şöyle belirtiyor: “Bir daha asla, bir daha asla dediğimizde savaşta yapılan katliamlar bir daha asla demek istiyor, bir daha asla bizim insanlığa verdiğimiz sözdür diyoruz…”