İngiliz İşçi Partisi Lideri Hanuka’yı kutladı

İngiliz kamuoyunda son aylarda partiyi antisemit bir yola sürüklemekle suçlanan, basında İsrail düşmanı Hamas örgütü liderleri ile resimleri çıkan İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, mesajında Hanuka’nın paylaşma, başkalarını anlama bayramı olduğunu belirtti.

Dünya
3 Aralık 2018 Pazartesi

Yahudi milletinin tarih boyunca yaşadığı acılardan, gurbet ve göçün etkisi ile günümüzdeki göçmenlere farklı bir sempati ile bakabildiğini belirten Corbyn, bu yüzden Yahudilerin her zaman mültecilere destek veren bir millet olduğunu ifade etti.

Ancak Corbyn, Twitter hesabından paylaştığı Hanuka -Video mesajında  son zamanlarında İngiliz Yahudi cemaatleri ile olan soğukluktan hiç bahsetmedi. 

Söz konusu video Mültecilere Yardım adlı sosyal yardım kuruluşunun hediyelik eşya dükkanında filme alındı. Corbyn Hanuka kutlamasının temelini oluşturan tarihi olaylara da atıfta bulundu:  “Hanuka bir mucizevi olayı kutlamaktadır. Macabiler, Kutsal Tapınağı tekrardan Yahudi ellere teslim ettiklerinde kandiller için bir günlük yağ buldu. Ancak yağ sekiz gün boyunca tükenmedi. Yahudi hikayelerindeki Hanuka yorumlarından az olanın, özellikle ihtiyaç sahibi ile  paylaşınca çok olabildiği gerçeği çıkmaktadır.”