Reuters: İran dünyaya yalan haberler yayıyor

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters tarafından yapılan bir araştırmada, Tahran’ın 70’ten fazla web sitesi ile 15 ülkede yalan ve sahte haberler yaydığı ortaya çıktı.

Dünya
3 Aralık 2018 Pazartesi

İran’ın sahte haberlerinin amacı  başta İsrail, ABD ve Suudi Arabistan’a karşı olmak üzere  toplumda düşmanlık ve nefret yaratmak.

Yalan haberlerin hedef aldığı ülkelerin arasında ABD tarafından yardım edilen Afganistan, Mısır gibi ülkeler de var. Tahran’ın yalan propagandasının hedefinde Rusya da var.

Tahran’ın 70 propaganda sitesinden biri olan Nile Net Online geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir haberde,  Donald Trump’ı,  ABD’yi uluslararası toplumun alay konusu haline getirmeye çalışan  kabiliyetsiz bir  tiyatro oyuncusu’ olarak niteledi.

Halbuki 115 binden fazla takipçisi olan, adını Mısır’ın sembolü Nil Nehrinden alan, Kahire’nin en prestijli merkezinden  yayın yaptığını iddia eden  Nile Net Online, web sitesinde doğru ve yansız haberler için söz veriyor.

Herhangi bir konuda Nile Net Online’ı telefonla aramak istediğinizde sitesinde 123456789 şeklinde bir telefon numarası görüyorsunuz.  Aradığınzda telefona kimse cevap vermiyor.

Reuters yaptığı araştırmada internet haritalarında Tahrir Meydanında gözüken ofisin gerçekte var olmadığını da ortaya çıkarmış.  Mısır’ın özgürlük sembolü haline gelmiş Tahrir Meydanından yayın yaptığını iddia eden ancak adresi bile yalan olan Nile Net Online Tahran’ın 70 yalan haber sitesinden sadece biri…